J
I
K
A
B
19 دي 1397 11:46:54
گل‌محمدي،‌ ذيحساب و مديركل امور مالي سازمان برنامه و بودجه كشور:
اجرايي شدن مديريت دانش در اداره كل امور مالي و ذيحسابي كليد خورد /مديريت دانش راز موفقيت سازمان ها در قرن 21 است
ذيحساب و مديركل امور مالي سازمان برنامه و بودجه كشور با بيان اينكه نياز استفاده از نظام مديريت دانش يكي از مد‌ل‌هاي نوين مديريت است،‌گفت: مديريت دانش راز موفقيت سازمان ها در قرن 21 است.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، عليرضا گل‌محمدي درخصوص جايگاه مديريت دانش در سازمان‌ها اظهار كرد: مديريت دانش نشان‌دهنده فعاليت‌ها و فرايندهاي سازمان است كه توسط بهبود بخشيدن به اثر بخشي و كارايي منابع دانشي و با هدف رها‌سازي پتانسيل فكري سازمان هدايت مي‌شود. مديريت دانش به سازمان‌ها اجازه مي‌دهد به صورت اثر بخش، برنامه‌ريزي، خلق و سازمان‌دهي كنند و با استفاده از منابع دانش كاركنان به برانگيختن آنها بپردازند.
وي گفت: بهره‌گيري از مديريت دانش در حوزه امور مالي و ذيحسابي همانند محوري براي دستيابي به فرايندها و بهبود روند خدمات به همكاران، تصميم‌گيري اجرايي و تطبيق با قوانين و مقررات و تحول سازماني به حساب مي‌آيد.
گل‌محمدي با اشاره به نقش رهبري در مديريت دانش افزود: اثر بخشي مفيد سازمان‌ها بيشتر به رهبري مربوط است و نقش رهبر در ايجاد ديدگاه استراتژيك، انگيزه در كاركنان حوزه خود، ارتباط كارآمد، بهره‌وري بيشتر، جلوگيري از تكرار اشتباهات و برانگيختن خلاقيت و نوآوري است. 
وي با بيان اينكه يكي از حائز اهميت‌ترين وظايف مديريت دانش، مديريت تغيير است گفت: تغيير دانش به تغيير نگرش، تغيير رفتار و تغيير سيستم فعاليت‌هاي يك سازمان مي‌انجامد. مهمترين نقشي كه مي‌توان به مديريت دانش نسبت داد اين است كه آن را به عنوان يك روش شناسي تغيير بناميم و از آنجا كه تغيير همواره با مقاومت روبرو است به نظر مي‌رسد كه وجود مديريت تغيير براي موفقيت مديريت دانش ضروري است.
ذيحساب و مديركل امور مالي سازمان تصريح كرد: اگر مديريت دانش در گام نخست از سطوح بالا به تمام سطوح سازمان جريان پيدا نكند برنامه‌هاي مديريت دانش در سازمان همه‌گير نشده و مفيد واقع نخواهند شد. 
وي افزود: تكنولوژي به تنهايي براي موفقيت رويكرد مديريت دانش كافي نيست اما مي‌تواند زيرساخت مناسبي براي به اشتراك گذاشتن دانش و فعال ساز مهمي باشد.
گل‌محمدي يادآور شد: دسترسي‌ همه‌ بخش‌هاي سازمان به معمار مديريت دانش، برنامه‌هاي مبتني بر وب، بخشي‌هاي سيار، ابزارهاي داده كاري (Data Mining)، پيشتازهاي پشتيبان زيرساخت مديريت دانش هستند. در واقع تكنولوژي، رفتارهاي جديد دانشي را فعال مي‌سازد.
وي ادامه داد: از اين رو كليد خوردن مديريت دانش در اداره كل امور مالي و ذيحسابي مطابق با قوانين و مقررات و همسو با نقطه نظرات رياست محترم سازمان و تمام پرسنل،  امور مالي را بر آن داشته  تا با بهره‌گيري از مديريت دانش، بهترين و كارآمد‌ترين نوع خدمات را در حداقل زمان به همه  همكاران سازمان ارائه كنيم.
 ذيحساب و مديركل‌امور مالي سازمان در خصوص خدماتي كه با ارائه مديريت دانش در بخش مالي و ذيحسابي در سازمان ارائه مي‌شود،‌ گفت: مستند‌سازي تمام فعاليت‌ها و عملكرد كاركنان امور مالي اعم از رسمي – پيماني – قراردادكار معين و شركتي به صورت فرد به فرد و تكميل فرم‌هاي ارائه شده، استاندارد سازي فر‌هاي تكميل شده بر اساس نوع فعاليت‌هاي صورت گرفته طبق قوانين و مقررات، تهيه و تنظيم پيش‌نويس دستورالعمل نظام تشويق در جهت بهبود روش‌ها و رسيدن به اثر بخشي و كارايي مطلوب كاركنان و نظر خواهي از همكاران اين اداره كل و تهيه و تنظيم منشور اخلاقي و امضاء توسط همكاران اداره كل از جمله اين خدمات است.
وي، همچنين پياده‌سازي اطلاعات همكاران به گونه‌اي كه مراجعه‌كنندگان درون و برون سازماني با كمترين زمان ممكن و به ساده‌ترين روش‌ها به فعاليت‌هاي اين اداره كل آگاهي يابند، تشكيل كار‌گروه‌هاي تخصصي، آماده‌سازي مستندهايي بر اساس استانداردهاي حسابداري با رعايت كامل قوانين و مقررات جهت تعليم و تربيت تمام نيروهاي اين اداره كل كه منجر به شايسته سالاري – جانشين پروري نيرو – استعداد‌يابي و ارائه خدمت به تمام دستگاه‌هاي نظارتي و تشكيل كار گروه‌هاي نيمه تخصصي براي افرادي كه از نظر مهارت‌‌ هاي شغلي به ارتقاء لازم دست نيافته و نياز به كامل‌كردن مهارت‌هاي خود دارند را از ديگر خدمات راه‌اندازي مديريت دانش ذكر كرد.
گل‌محمدي خاطرنشان كرد: تشكيل ستاد‌صرفه‌جويي داخلي براي كنترل در مديريت هزينه، مديريت زمان، الگو سازي و كنترل نحوه مصرف از امكانات اداري به نحو بهينه و مطلوب، پيشنهاد در خصوص نصب و راه‌اندازي صندوق پيشنهادات و انتقادات براي بررسي و وضعيت عملكرد همكاران امور مالي در نحوه رفتار با تمام مراجعه‌كنندگان به اين اداره كل در خصوص هر چه بهتر تكريم ارباب رجوع و تدوين آئين‌نامه داخلي درباره رفتار سازماني كاركنان، استفاده از سامانه‌هاي در‌اختيار به صورت كاملاً تخصصي و ارائه نظرات كارشناسي جهت بهبود در روش و ارتقاء سامانه‌هاي ايجاد شده براي پاسخگويي هرچه بهتر به دستگاه‌هاي نظارتي از مواردي است كه با كليد خوردن مديريت دانش در اداره‌كل امور مالي در سازمان محقق مي‌شود. 
ذيحساب و مديركل امور مالي سازمان برنامه و بودجه كشور در  خاتمه يادآور شد: با توجه به نياز شديد نيروي انساني در اين اداره، بر اساس موارد اشاره شده اقدام به چرخش شغلي نيروهاي مستقر در اين مديريت شده تا آسيب‌شناسي‌هاي لازم كه در آينده احتمال وقوع درخصوص نيروي انساني بوجود مي‌آيد،‌ نباشيم و شاهد راهبري سيستم‌ها به سوي اهداف دولت الكترونيك با توجه به كمبود منابع طبيعي درخصوص توليد كاغذ و مواد مصرفي ديگر جهت كارايي و اثر بخشي هرچه مطلوبتر باشيم.
دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL