J
I
K
A
B
9 مرداد 1399 14:10:16
دولت نيمي از هزينه خط سه مترو شيراز را پرداخت مي‌كند

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: به نيابت از دولت اعلام مي‌كنيم كه ۵۰ درصد از آنچه در ارتباط با سرمايه‌گذاري و مخارج پروژه خط سه قطار شهري شيراز هست را پرداخت خواهيم كرد تا مردم بتوانند هرچه سريعتر از مزاياي آن بهره‌مند شوند.
به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت پنجشنبه در آيين كلنگ زني خط سه قطار شهري شيراز افزود: بخشي از وظيفه دولت به جز مسائل مرتبط با عمران كه بايد بدون وفقه به نتيجه برساند كه از اين بابت از مجلس شوراي اسلامي بابت همراهي تشكر مي‌كنيم به حمايت از مجموعه‌ها و بخش‌هايي كه در قبال آن مسئول نيست مانند شهرداري‌ها باز مي‌گردد.
وي ادامه داد: آنچه كه شهرداري‌هاي سراسر كشور تحت عنوان مترو و قطار شهري در دست انجام دارند ۵۰ درصد منابع اوراق مشاركت و اسناد خزانه آن از جانب دولت است.
او اظهار داشت: بنابراين از استاندار فارس مي‌خواهم كه به عنوان نماينده عالي دولت نظارت لازم را داشته باشد و هر زمان كه از سوي استاندار اعلام شود آن بخشي كه تعهد شده را پرداخت خواهيم كرد.
دكتر نوبخت تصريح كرد: دولت تا انتهاي اجرا و بهره‌برداري اين پروژه (خط سه مترو شيراز) در كنار شهرداري و شورا است و هر مقدار كه شما پول لازم داشته باشد پرداخت خواهد شد.
تاكيد رهبري بر واگذاري امور به مردم
رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به لزوم توجه به سياست‌هاي اصل ۴۴ قانون اساسي و واگذاري بسياري از فعاليت‌ها به مردم و بخش خصوصي گفت: هر زمان كه دولت خدمت رهبر معظم انقلاب مي‌رسيم، اولين سوال ايشان از ما اين است كه چقدر واگذاري امور به مردم را در دولت انجام داده‌ايد.
دكتر نوبخت تصريح كرد: قطعا در پايان و فرجام كار اين دولت يكي از شاخص‌هاي ارزيابي نيز اين خواهد بود كه چقدر دولت كارها را به مردم واگذار كرد.
وي اظهار داشت: قانون اساسي، اساس همه فعاليت‌ها را مردم مي‌داند و معتقد است كه كشور را مردم بايد اداره كنند بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسي نيز كارها را مردم بايد انجام دهند.
او اضافه كرد: طبق اين اصل هرچه را كه از مديريت و مالكيت مي‌توانيم بايد به بخش خصوصي و تعاوني واگذار كنيم و دولت فقط در جايگاه سياستگذاري، نظارت و هدايت باشد.
پرداخت ۱۲۰۰ ميليارد تومان براي تكميل آزاد راه شيراز - اصفهان
رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به سفر يك ماه گذشته خود به استان فارس و بازديد از آزادراه شيراز – اصفهان گفت: اين طرح مي‌تواند حداقل ۱۳۰ كيلومتر مسافت بين اين ۲ شهر را كوتاه كند و زمان قابل توجهي نزديك به ۲ ساعت نيز از طول مدت سفر بكاهد و فراتر از آن ايمني جان مسافران و مردم شريف اين استان و ساير هموطنان كه ميهمان اين استان هستند را تامين كند.
دكتر نوبخت تصريح كرد: براي اينكه بتوانيم اين پروژه را تا پايان امسال افتتاح كنيم، در آن سفر تعهد كرديم يك هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان پرداخت كنيم كه بر اساس تعهدي كه كردم قبل از انجام اين سفر رقم مذكور را پرداخت كرديم.
وي افزود: همچنين در خصوص بزرگراه دشت ارژن – ابوالحيات بر اساس توافقنامه‌اي كه با استاندار فارس امضا خواهيم كرد، بخشي از اعتبار مورد نيز اين پروژه پرداخت خواهد شد و باقي‌مانده اعتبار آن را در صورت بهره‌برداري تا پايان سال ۹۹، پرداخت خواهيم كرد.
جذب ۶۵ ميليارد دلار منابع ارزي در شرايط تحريم ممكن نيست
معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به اينكه برنامه ششم توسعه تحت‌الشعاع مساله تحريم قرار گرفته است، گفت: اين برنامه منابعي را پيش‌بيني مي‌كرد كه با اين شرايط تحريم اينكه ما بتوانيم بر اساس اين برنامه ۶۵ ميليارد دلار در سال از خارج منابع جديد جذب كنيم حرف دست يافتني نيست.
دكتر نوبخت افزود: اما با همين برنامه و در همين شرايط تحريم و ركود ناشي كرونا، موظفيم كه برنامه‌ها را به سرانجام برسانيم.
وي، فارس را يك كارگاه سازندگي دانست و ادامه داد: امروز در جاي جاي اين استان كارهاي بزرگ و عمراني در حال انجام است، اين استان در حال اتصال ريلي به استان يزد است.
او گفت: همچنين دولت به دنبال اين است كه با حمايت خود زمينه اتصال شيراز، اصفهان و يزد به يكديگر را به عنوان مثلث گردشگري فراهم كند و بر همين اساس تعهد كرده‌ايم كه تا قبل از پايان سال فارس و يزد را از طريق ريلي به يكديگر متصل كنيم.
دكتر نوبخت افزود: همه اين تلاش براي اين است كه دولت بتواند برنامه داشته باشد تا در اين شرايط كه دشمنان براي اينكه نفس اقتصاد را بگيرند بتوانيم مانع آنها شويم و بگوييم كه ما هم نفس مي‌كشيم و هم با انرژي در حال ساختن كشور هستيم.
براي خريد دارو هم اجازه صادرات نفت نمي‌دهند
وي اضافه كرد: امروز در سخت‌ترين شرايط تحريم تاريخ قرار داريم، سياست برخي كشورها در گذشته، نفت در برابر غذا بود و به كشورهايي مانند عراق اجازه مي‌داد كه در برابر غذا و دارو صادرات نفت داشته باشند اما اين نابكاران اين را نيز از كشور ما دريغ كرده‌اند و حتي اجازه نمي‌دهند كه به زعم خودشان، ما براي خريد دارو براي بيماران خاص هم نفت صادر كنيم.
او گفت: آنچه كه امروز انجام مي‌دهيم كارهايي است كه خارج از اراده آنها است و اگر مي خواستيم با اراده آنها انجام دهيم كه در هشت سال دفاع مقدس كار نظام ساخته بود و همانطور كه آن هشت سال را پست سرگذاشتيم اين دوران را هم پشت سر خواهيم گذاشت.
وي اضافه كرد: تمام تلاش آنها اين بود كه منابع ما آنقدر كاهش يابد كه مردم تحت فشار قرار بگيرند و معترض شوند اما با استفاده از ظرفيت‌ها در سازمان برنامه و بودجه است اجازه نداديم كه پرداخت حقوق كارمندان و يارانه‌ها به تعويق بيفتد كه تمام اينها ناشي از يك برنامه اضطراري ويژه است كه بر خلاف خواست دشمنان در حال اجراي آن هستيم.
فاز اول پروژه خط سه قطار شهري شيراز به طول ۹ كيلومتر با سه ايستگاه با اعتبار هزار و ۲۵۰ ميليارد تومان در اين آيين آغاز شد كه اين فاز در طول پنج سال به بهره برداري مي رسد.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL