J
I
K
A
B
30 آبان 1397 15:44:35
منابع و مصارف بودجه سال 98 متفاوت از سال‌هاي گذشته است / بايد خود را براي گذر از دوران تحريم آماده كنيم
معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره افزايش حقوق كارمندان و كارگران در سال آينده اظهار كرد: در پيش‌نويس لايحه بودجه افزايش حقوق كاركنان دولت و بازنشستگان منظور شده است و در حال حاضر دولت در حال بررسي اين موضوع است و به نظر مي رسد كه تا يك تا دو هفته آينده اين موضوع نهايي شود.
به گزارش مركز‌ اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكترمحمدباقر نوبخت در پاسخ به اين پرسش كه آيا در سال جاري افزايش حقوق خواهيم داشت، گفت: تلاش دولت اين است كه با بسته‌هاي جبراني به نوعي فاصله‌ ايجاد شده را جبران كنند و از ابتداي سال آينده بودجه بايد اصلاح شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با اشاره به ويژگي‌هاي لايحه بودجه ۹۸ خاطرنشان كرد: با توجه به ويژگي‌هاي سال ۹۸، بايد خود را براي گذر از دوران تحريم آماده كنيم. در اين راستا هم منابع و هم مصارف كشور با سال‌هاي قبل با تفاوت‌هايي مواجه خواهد شد. بنابراين كف سقف هزينه‌اي را مبنا قرار داديم و منابعي مطمئن براي سال ۹۸ در بودجه تعريف كرديم؛ اين يعني خيلي با احتياط راجع به نفت، ماليات و استفاده از اوراق كه در اين زمينه در سال آينده توجه معطوف به بازپرداخت اوراقي است كه سال قبل از آن استفاده كرديم، صحبت كرده‌ايم.
دكترنوبخت با تاكيد بر اينكه منابع بودجه سال ۹۸ قطعا بايد منابعي مطمئن باشد، ادامه داد: همچنان كه اميدوار به برقراري وضع خوب هستيم، بايد همزمان خود را براي شرايط سخت نيز آماده كنيم و لايحه بودجه‌اي كه تقديم دولت شد، براي عبور مطمئن از اين شرايط است.
وي در پاسخ به پرسشي درباره اظهارات اخير دكترمحمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان درباره وجود پولشويي در كشور تصريح كرد: قانون مبارزه با پولشويي مصوب ۱۳۹۶ در مواد ۲ و ۳ خود پولشويي را تعريف كرده است؛ بر اين اساس هر نوع عوايد كه از محل كارهاي غيرقانوني تحصيل شود چه از آنها استفاده و چه اختفا يا تبديل شود، از مصاديق پولشويي است.
دكتر نوبخت گفت: نه فقط در كشور ما، بلكه در تمام دنيا كارهايي خلاف صورت مي‌گيرد و پول‌هايي از راه نامشروع حاصل مي‌شود. اين پول‌ها در همه جاي دنيا از مصاديق پولشويي محسوب مي‌شود و در ايران نيز قانون همين را مي‌گويد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اظهارات وزير امور خارجه در اين باره گفت: من صحبت‌هاي آقاي ظريف را گوش كردم؛ ايشان بسيار سنجيده و مسئولانه درباره وجود پولشويي در كشور صحبت كرد و به هيچ وجه هيچ دستگاه و فردي را نيز مسئول اين كار معرفي نكرد.
وي با بيان اينكه هر عايده‌اي كه از محل قاچاق اعم از قاچاق بنزين، كالا، مواد مخدر و ... به دست آيد از مصاديق پولشويي محسوب مي‌شود، به برخي واكنش‌ها نسبت به اظهارات ظريف اشاره كرد و ادامه داد: امروز همه دوستان ما در قوه قضاييه، نيروي انتظامي و دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي با قدرت در حال مبارزه با پولشويي هستند. در اين شرايط به جاي طرح برخي اظهارات و ايجاد منازعات در اين باره بايد همه با هم متحد شويم و نسبت به برطرف كردن چنين پديده شوم و زيانباري كه در كشور وجود دارد، اقدام كنيم. همچنين با توجه به اينكه در اين باره در كشور قواعد مصرحي وجود دارد، بايد از طريق انعقاد موافقتنامه‌ها و كنوانسيون‌هاي مختلف به دنيا نيز نشان دهيم كه جمهوري اسلامي ايران يكي از مخالفان پولشويي و از فعالان در زمينه مبارزه با اين پديده است.
دكترنوبخت با تشكر از مجلس به دليل تصويب قانون مبارزه با پولشويي اظهار كرد: ان‌شاءالله شوراي نگهبان نيز اندك مسائلي كه در اين زمينه ايجاد شده است را تاييد خواهد كرد. با توجه به اينكه قضات و قوه محترم قضاييه مصمم به برخورد با پديده شوم پولشويي هستند و همچنين مصوبه‌اي از مقام معظم رهبري براي برخورد با هر گونه فسادي كه در رابطه با مباحث ارزي، پولي و بانكي وجود دارد و همچنين اقدام قاطعي كه چند روز قبل در راستاي اجراي احكام صادر شده در اين باره اجرا شد، ترديد ندارم كه قوه قضاييه مصمم و پرچمدار مبارزه با فساد در كشور است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاري درباره پيش‌بيني دولت براي قيمت نفت در بودجه سال ۹۸، خاطرنشان كرد: قطعا در اين باره پيشنهاداتي مطرح شده و منابعي در قانون پيش‌بيني شده است.
وي با تاكيد بر اينكه بودجه بايد واقع‌بينانه برنامه‌ريزي شود، درباره ميزان بدهكاري دولت به بانك‌ها نيز اظهار كرد: با اقدامي كه طي دو سال گذشته صورت گرفته، به ويژه از مكانيزم تبصره‌هاي 36 و 37 قانون بودجه توانستيم ۳۹ هزار ميليارد تومان از بدهي‌هاي دولت به بانك‌ها را تاديه نماييم.
دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL