J
I
K
A
B
24 مهر 1397 14:38:38
بر اساس گزارش صندوق بين‌المللي پول ايران در سال 2017 بهترين جايگاه را بين كشورهاي صادركننده نفت داشته است
معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: بنا‌‌بر اعلام گزارش صندوق بين المللي پول از وضعيت اقتصادي ايران، در سال 2017 بين تمام كشورهاي صادركننده نفت بهترين جايگاه را داشته‌ايم.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل‌سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت  با اعلام اين مطلب در نهمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال 1398 كل كشور كه در محل اين سازمان برگزار شد،‌ اظهار كرد: بنا بر گزارش اين صندوق، وضعيت اقتصادي ايران در زمينه نفت،‌ كاهش بيكاري و كاهش تورم نسبت به بسياري از كشورها مانند عربستان  بهتر بوده است.
وي با بيان اينكه طي 4 سال گذشته آمار شاخص‌ها نشان از رشد قابل توجه بخش‌هاي مختلف اقتصادي بوده است،‌ افزود:  تقليل نرخ تورم بالا به زير 10 درصد و ايجاد اشتغال مناسب در اين دوره از كارنامه موفق همكاران ما حكايت دارد و اميدوارم از اين شوك ايجاد شده و تنگه‌اي كه در حال عبور از آن هستيم،‌ نيز به سرعت بگذريم و آن رشد گذشته را ادامه دهيم.
دكتر نوبخت تصريح كرد: ايران به پشتوانه خون شهدايي كه براي اين كشور ريخته شده است بسيار متفاوت از كشورهاي همسايه است و با همه سختي‌ها و صعوبت هاي بسيار اميدوارم با موفقيت از اين دوره عبور مي‌كنيم.
وي افزود: بنا بر گزارش‌ها، بهترين شاخص‌هاي اقتصادي را بين كشورهاي صادركننده نفت داشته‌ايم كه گوياي موفق بودن ما است،‌ بنابراين در شرايط فعلي هم اقتصاد را با همين آهنگ و رشد بطئي پيش مي‌بريم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه با اشاره به گزارش وزارت نفت در هفته گذشته اظهار كرد: اين گزارش حاكي از آن است كه ما توانسته‌ايم، دو ميليون و 313 هزار بشكه نفت با قيمت متوسط هر بشكه 70 دلار و 76 سنت صادر كنيم در حالي كه در قانون بودجه سال 1397 اين رقم را حدود 55 دلار پيش‌بيني كرده بوديم.
وي ادامه داد: اين اتفاق كه هم آمار صادرات و هم قيمت فروش ما براي هر بشكه نفت افزايش داشته است،‌ موجب شد كه ميزان درآمدهاي نفتي كشور همچنان نسبت به سال گذشته افزايش داشته باشد.
دكتر نوبخت تصريح كرد: گرچه اعتبارات جاري نسبت به سال گذشته 2 درصد تقليل پيدا كرده است، با اين وجود توانستيم طي 6 ماهه نخست امسال به همه تعهدات  بودجه‌اي خود نسبت به پرداخت پاداش بازنشستگان و گندمكاران عمل كنيم.
معاون رئيس‌جمهوري يادآور شد: تمام اهتمام ما براين است كه براي سال 98 بتوانيم بودجه‌اي واقع‌بينانه و مناسب به مجلس شوراي اسلامي تقديم كنيم.

نگاه مثبت بانك جهاني و صندوق بين‌الملل پول به آينده اقتصاد ايران
دكترسيد حميدپورمحمدي، معاون امور اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور نيز در اين جلسه گزارشي از شركت خود در آخرين جلسه اجلاس صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني ارايه داد.
وي گفت: طي اين سفر توانستيم در زمينه‌هاي مختلفي مانند؛ بحث بودجه‌ريزي شركت‌هاي دولتي،‌ چگونگي غلبه بر نوسانات بودجه‌اي براي كشورهايي كه درآمد متكي به نفت دارند و مصون ماندن از ريسك‌هاي، انتشار اوراق مالي مناسب در زمان مواجه با بلاياي طبيعي و ... از تجارب ساير كشورها بهره‌مند شويم.
معاون امور اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه اظهار كرد: در مجموع،‌ نگاه كارشناسان صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني نسبت به آينده اقتصاد كشور اميدواركننده بود.
در نهمين جلسه ستاد بودجه همچنين گزارشي در خصوص رديف‌هاي متفرقه بودجه و سناريوهاي پيشنهادي براي تكميل عمليات ساماندهي در لايحه بودجه سال 98 ارايه شد.
در ادامه با توجه جهت‌گيري دولت براي توجه بيشتر به روستاييان و عشاير  و بحث توسعه و عمران روستايي كه در بودجه سال آينده به طور ويژه ديده شده است، علي حيدر نوري، رئيس امور هماهنگي و تلفيق بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور در گزارشي به تشريح خلاصه اعتبارات تملك‌دارائيهاي سرمايه‌اي مربوط به توسعه و عمران روستايي عشاير پرداخت و اين موضوع مورد بحث و تبادل نظر بين اعضاي حاضر در اين جلسه قرار گرفت.
دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL