J
I
K
A
B
13 مهر 1397 18:14:18
با استفاده از همه امكانات كشور از شرايط دشوار فعلي عبور مي‌كنيم

معاون رييس جمهوري با اشاره به رشد 61 درصدي درآمد نفتي كشور در نيمه اول امسال، گفت: افزايش قيمت نفت تحريم هاي آمريكا عليه ايران را بي اثر كرد.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در حاشيه بازديد از نمايشگاه توانمندي‌هاي صنايع قزوين در شهرك صنعتي كاسپين در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ميزان درآمدهاي نفتي كسب شده كشور در اين مدت 16 درصد از رقم مصوب بيشتر بود.
وي اظهار داشت: فروش روزانه 2 ميليون و 410 هزار بشكه نفت را در سال جاري پيش بيني كرده بوديم كه اين رقم به بيش از مقدار ياد شده و به ميزان 2 ميليون و 557 هزار بشكه رسيد.
دكترنوبخت گفت: ترامپ فكر مي‌كرد با تحريم نفت ايران و كم كردن صادرات آن مي تواند درآمدهاي نفتي كشور ما را كم كند كه اين مساله با افزايش قيمت نفت ميسر نشد.
معاون رييس جمهوري با اشاره به وضعيت مناسب كشور به لحاظ درآمد و ذخاير ارزي، افزود: بودجه كشور را امسال بر اساس نفت هر بشكه 55 دلار تهيه و تنظيم كرديم در حالي كه فروش ما به ميزان هر بشكه 70 دلار بوده است.
رييس سازمان برنامه و بودجه در بخش ديگري از صحبت هاي خود از اشتغالزايي به عنوان يكي از جدي ترين اولويت‌هاي دولت ياد كرد و گفت: در اين خصوص 14 برنامه معرفي و با تامين اعتبار و تصويب از سوي مجلس در دست اجرا هستند.
وي با بيان اينكه بسياري از برنامه هاي اقتصادي دولت ارتباطي با تحريم ها و مسايل ارزي ندارد، اظهار كرد: بهسازي بافت فرسوده و ساخت مسكن روستايي و حمايتي از جمله اين برنامه ها به شمار مي‌روند.
دكترنوبخت حمايت از صنايع را نيز در دستور كار جدي دولت دانست و گفت: از طريق تسهيلات و استفاده از وجوه اداره شده در پي كمك به واحدهاي توليدي از جمله در بخش تامين مواد اوليه هستيم.
دكترنوبخت گفت: با موافقت شوراي عالي هماهنگي سران سه قوه و با تاييد مقام معظم رهبري علاوه بر تسهيلات مصوب قبلي، يك ميليارد دلار براي كمك به صنايع داخلي كه به دليل نوسانات قيمت ارز و افزايش هزينه هاي توليد دچار مشكل شده اند، اختصاص مي يابد.
معاون رييس جمهور همچنين گفت: از شوكي كه بازار وارد شده و مشكلاتي كه در كوتاه مدت براي واحدهاي توليدي ايجاد شد عذرخواهي كرده و اين اطمينان را مي‌دهيم كه اين مشكلات دايمي نبوده و بزودي شاهد رفع آنها خواهيم بود.
وي خاطرنشان كرد: ما در كنار مردم و توليدكنندگان قرار داريم و بايد اطمينان داشت با استفاده از همه ظرفيت ها و امكانات كشور از اين شرايط دشوار عبور مي‌كنيم.
دكترنوبخت با بيان اينكه دولت تعطيلي ندارد و وزرا و ديگر اعضاي كابينه به شكل شبانه روزي براي حل مسايل و مشكلات كشور مي كوشند، اظهار كرد: همين امروز پس از برگزاري ستاد اقتصادي دولت، بسياري از اعضاي كابينه در روزي كه وزارتخانه ها برنامه ستادي ندارند براي سركشي و بررسي نيازها و درخواست ها به استان هاي مختلف كشور سفر كردند.
وي با بيان اينكه بيشتر صنايع كشور با قوت مشغول به فعاليت و توليد هستند، به بازديد امروز خود از شهرك صنعتي كاسپين قزوين اشاره كرد و گفت: به عنوان نمونه امروز شاهد افتتاح يك واحد صنعتي با سرمايه گذاري خارجي و همچنين آغاز عمليات ساخت يك طرح توليدي با سرمايه گذاري خارجي بوديم كه نشان از پويايي صنعت داخلي و حضور سرمايه گذاران كشورهاي مختلف در ايران است.
دكترنوبخت در پاسخ به وضعيت كشور پس از اجراي دور دوم تحريم هاي آمريكا نيز گفت: دور دوم تحريم ها معطوف به نفت و امور بانكي است كه از قبل شروع شده و در اين رابطه كشورهايي كه قصد داشتند خريد نفت خود را كاهش بدهند اين كار را انجام دادند اما با افزايش قيمت شاهد رشد درآمدهاي نفتي بوديم ضمن اينكه تمهيدات لازم براي شرايط جديد نيز انديشيده شده است.

افتتاح خط آهن قزوين- رشت در آينده نزديك
معاون رييس جمهوري در قسمت ديگري از صحبت هاي خود از بهره برداري خط آهن قزوين-رشت در آينده نزديك خبر داد و گفت: با بهره برداري از اين خط و اتصال به راه آهن انزلي-آستارا، شاهد اتصال ريلي كشور با كشورهاي حوزه قفقاز و روسيه خواهيم بود.
وي همچنين گفت: 2 جاده در دست احداث قزوين-تنكابن و قزوين-كلاچاي كه محورهاي جديد براي اتصال به شمال هستند نيز با قوت لازم در حال اجرا و ساخت هستند و اميدواريم در موعد مقرر تكميل و مورد بهره برداري قرار بگيرند.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL