J
I
K
A
B
1 خرداد 1397 12:48:18
سخنگوي دولت در نشست هفتگي با خبرنگاران:
كرايه نشينان كاخ سفيد به افكارعمومي پاسخ دهند/گراني و عدم عرضه كالا در شرايط فعلي غيرقانوني است

معاون‌رئيس‌جمهوري و سخنگوي دولت در پاسخ به ادعاهاي وزير خارجه آمريكا عليه ايران گفت: مسوولان و كرايه‌نشينان كاخ سفيد پيش از هر گونه اظهارات خصمانه‌اي، نيازمند پاسخ به سوالاتي هستند تا افكار عمومي روشن تر شود.

به گزارش مركز‌اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكترمحمد‌باقر نوبخت در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در واكنش به اظهارات وزير خارجه امريكا عليه ايران گفت: او روز گذشته اعلام كرد شديدترين تحريم ها را عليه ايران اعمال مي كنند. سوال اين است كه آيا در چهل سال پيش، امريكايي ها موافق پيروزي انقلاب اسلامي با شعار نه شرقي و نه غربي بودند؟ وقتي هواپيماها و هلي كوپتر هاي آنها وارد طبس شدند آيا اراده آنها بود تا در طبس سرنگون شوند؟

وي ادامه داد: در دهه شصت در عمليات منافقين كه مردم و مسوولين به شهادت مي رسيدند آيا به فكر قوي تر شدن ما بودند يا سقوط ما؟ وقتي صدام به ايران حمله كرد آيا قصد آنها قوي تر شدن ما بود يا نابودي ما؟

دكترنوبخت تاكيد كرد: آنها همواره به فكر نابودي كشورمان بوده اند و با اين وجود ما هم روز به روز مقاوم تر شديم. كرايه نشينان كاخ سفيد بدانند كه وقتي ايران را تهديد مي كنند اراده شان تحقق پيدا نمي كند.

سخنگوي دولت در ادامه نشست خبري خود عنوان كرد: بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در دو ماه گذشته براي 100 هزار و 198 قلم كالا 14 ميليارد و 334 ميليون دلار ثبت سفارش شده است.

دكترنوبخت افزود: ثبت سفارش و تخصيص ارز از 22 فروردين تا 30 ارديبهشت امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افزايش داشته است. سه ميليارد و 290 ميليون دلار براي كالاهاي اساسي در سال گذشته تخصص يافته و امسال هم اين ميزان به پنج ميليارد و 150 ميليون دلار رسيده است. او تاكيد كرد: گراني و عدم عرضه كالا در اين شرايط غيرقانوني و سازمان حمايت از مصرف كننده بايد بر بازار نظارت كند.

وي تصريح كرد: وظيفه سازمان حمايت از توليدكننده و مصرف كنند ايجاب مي كند كه وارد عمل شود و نظارت كند. از سازمان تعزيرات هم انتظار مي رود با انصاف و عدالت از مردم حمايت كند.

تراز تجاري مثبت شد

دكتر نوبخت در بخش ديگري از صحبت هاي خود به تراز مثبت تجاري كشورمان در دو ماه اول امسال اشاره كرد و گفت: براساس گزارش مركز آمار در دو ماه اول امسال تراز بازرگاني كشور 1.5 ميليارد دلار مثبت بوده و ميزان واردات هم در اين مدت 6 ميليارد دلار و صادرات هم به 7 ميليارد و 490  ميليون دلار رسيده است.

سخنگوي دولت تاكيد كرد: دولت با وجود همه رجزخواني هاي دولت هاي روزگو، به وظايف خود عمل مي كند . ما بي‌جهت آب در آسياب دشمن نريزيم و براي استقلال و بزرگي ملت خود تلاش كنيم.

افزايش درآمدهاي نفتي و غيرنفتي دولت

دكترنوبخت با اشاره به افزايش درآمدهاي دولت در سال جاري در مقايسه با سال گذشته گفت: درآمدهاي نفتي كشور در فروردين ماه 99 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل افزايش داشته است. سال گذشته هر بشكه نفت 50 دلار و امسال به صورت متوسط 63 دلار است. درآمدهاي كشور در يك ماه اول امسال 37 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

سخنگوي دولت اضافه كرد: علاوه بر اين قيمت ميعانات گازي معادل هر بشكه نفت در فروردين ماه سال گذشته 52 دلار بوده در حالي كه اين رقم در سال جاري به 66 تا 70 دلار رسيده است.

وي تصريح كرد: وضع درآمدهاي نفتي و ارزي كشور خوب است و بايد كمك كنيم و همچنان كه در سنوات گذشته موضع استقلال خود را در مقابل زورگويي ها نشان داديم، اين اتفاق باز هم خواهد افتاد.

افزايش بودجه عمراني در سال جاري

دكترنوبخت در بخش ديگري از سخنانش به بودجه عمراني كشور اشاره و اظهار كرد: ما در سال‌هاي گذشته به جهت برخي مضيقه ها همواره به پرداخت هاي جاري متمركز مي شديم و پرداخت هاي عمراني را از نيمه دوم شروع مي‌كرديم، اگرچه شتاب پرداخت هاي عمراني در نيمه دوم بيشتر مي شد. در حال حاضر كه در ابتداي خرداد ماه قرار داريم براي دستگاه هاي اجرايي ملي بالغ بر 13 هزار و 639 ميليارد تومان تخصيص داده ايم كه حدود 77 درصد بودجه عمراني است. در حالي كه تخصيص 77 درصد اعتبارات عمراني دستگاه هاي اجرايي ملي در سال هاي گذشته بي‌سابقه بوده است.

وي يادآور شد: در يك ماهه نخست سال جاري درآمدهاي ما شامل ماليات، حقوق گمركي و غيره به ميزان 37 درصد افزايش يافته است.

تائيد رشد اقتصادي به روايت آمارهاي بين المللي

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان كرد: بر اساس گزارش صندوق بين المللي پول رشد اقتصادي ايران امسال 4 درصد است در حالي كه اين رقم را در سال گذشته 4.3 درصد اعلام كرد و ما انتظار داريم با اقداماتي كه انجام مي‌دهيم و پرداخت هاي به موقع، كارهاي عمراني قبل از شروع سرما آغاز شود و شاهد رشد اشتغال در كشور باشيم.

وي در عين حال گفت: به ازاي هر 9 هزار ميليارد تومان اعتبار عمراني، يك واحد درصد رشد اقتصادي به دست مي‌آيد و ما اميدواريم امسال به رشد بالايي دست پيدا كنيم.

آمريكا شايستگي مذاكره با ايران را ندارد

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي پيرامون انتقادات رئيس جمهور و معاون اول از بي انگيزگي برخي مديران در تريبون‌هاي عمومي، اظهار داشت: توجه دادن عالي ترين مقام اجرايي كشور به مديران بويژه در شرايط فعلي كشور لازم است و همه ما بايد تلاش كنيم تا با در كنار هم قرار دادن ظرفيت هاي كشور بدون دسته بندي هاي اصولگرا، اصلاح‌طلب و يا اعتدال گرا كار متناسب با انتظارات ملت را انجام دهيم.

وي در پاسخ به سوالي پيرامون امكان اضافه شدن آمريكا به مذاكرات جديد، تصريح كرد: با چه اميد و اطميناني با آنها مذاكره كنيم؟ كساني كه زير مذاكرات قبلي كه در سازمان ملل تاييد شده است مي‌زنند، تضميني براي مذاكره با آنها وجود ندارد و آنها شايستگي اين را ندارند كه پاي ميز مذاكره با ملتي بنشينند كه به عقود خود وفادار هستند.

اگر در چارچوب قوانين باشيم به نفع كشورمان خواهد بود

معاون‌رئيس‌جمهوري در پاسخ به سوالي پيرامون تصويب لوايح چهارگانه در مجلس، گفت: تصويب اين لوايح به خواست آمريكا و يا حضور او در برجام نبود. ما بر اساس قوانين داخلي خودمان و پروتكل هاي جهاني كه در آن حضور داريم اقدام به اين كار كرديم و اين در واقع موضعي كه مخالفين ايران در خصوص تاريك نشان دادن اقتصاد ايران دارند را خنثي مي كند. همان گونه كه ادعاهايي در خصوص نظامي بودن فعاليت هسته اي ايران مطرح شد و به دليل اينكه تحت نظارت آزانس بوديم اين ادعاها ثابت نشد. بنابراين اگر در چارچوب قوانين باشيم به نفع كشورمان خواهد بود.

وي افزود:امروز جهان يك طرف و آمريكا در طرف ديگر است و جهان مواضع جمهوري اسلامي ايران را تاييد مي‌كند. مذاكراتمان با اروپا براي تامين منافع ما از برجام فشرده است و دستگاه ها موظف شدند نقطه نظرات خود را به وزارت امور خارجه منعكس كنند.

دكترنوبخت در پاسخ به سوالي پيرامون مطرح شدن بحث گفتگوي ملي در كشور، تصريح كرد: با گفتگوي ملي مي‌توانيم نقطه هاي ابهامي كه در خصوص يكديگر داريم، برطرف كنيم. بايد به دل‌مشغولي ها و نگراني هاي برخي از برادران متدين‌مان گوش كرده و آنها را برطرف كنيم.

وي در پاسخ به سوال ديگري در خصوص خروج طرح ساماندهي بازار ارز از دستور كار كميسيون اقتصادي و سوال از رئيس‌جمهور، گفت: نمايندگان متناسب با واقعيات وارد موضوعات مي‌شوند. امروز كه وارد شرايط با ثباتي شده‌ايم مجلس تصميم جديدي در اين زمينه گرفته است.

سخنگوي دولت افزود: اينكه رئيس‌جمهور براي پاسخ به سوالي به مجلس برود كه بارها مسئولين ذيربط به آن پاسخ داده اند چه آورده اي خواهد داشت؟ البته اعضاي دولت خود از خانواده مجلس هستند، آقاي دكتر روحاني، آقاي جهانگيري و خود بنده به عنوان كوچكترين عضو خانواده كه در دوره هاي قبل  در مجلس حضور داشتيم براي مجلس و نمايندگان احترام قائل هستيم.

 

دكتر نوبخت در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا دولت بنا ندارد پاسخي به سخنان روز گذشته پمپئو بدهد، تصريح كرد: وزير امور خارجه امريكا مواضع ترامپ را تكرار كرد و حرف جديدي نزد و ما هم به قدرت خودمان اطمينان داريم و مواضع و خواسته هاي وزير امور خارجه آمريكا بي ربط است.

وي در خصوص طرح انتقال پايتخت از تهران، گفت: اقدام ويژه اي در اين خصوص انجام نشده است و طرحي است كه دو دهه مطرح بوده و تاكنون اقدامي در جهت آن انجام نشده است.

برنامه دولت براي كنترل قيمت ها در بازار مسكن

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي در خصوص نظارت دولت بر بازار مسكن، تصريح كرد: امسال ٥٠ هزار واحد مسكوني در شهر و همين ميزان در روستا جزو برنامه هايي در نظر گرفته شده است كه عرضه مسكن را بالا خواهد برد. همچنين تصميم گيري هاي خوبي در زمينه افزايش قدرت خريد مردم از طريق تسهيلات مسكن صورت گرفته شده است.  انتظار داريم نهادهاي نظارتي اجازه ندهند عده اي به ناحق مردم را تحت فشار قرار دهند.

دكترنوبخت در خصوص كاهش ساعات اداري در ماه مبارك رمضان، گفت: دولت اجازه كاهش ساعت كار اداري را ندارد و مجلس بايد در اين خصوص قانون را اصلاح كند.

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي پيرامون اظهارات پوتين مبني بر اينكه نيروهاي خارجي بايد سوريه را ترك كنند و آيا اين موضوع شامل ايران نيز مي شود، گفت: حضور مستشاري ايران به خواست سوريه بوده است و قبل از كشور روسيه، جمهوري اسلامي ايران اين كار را جهت مبارزه با تروريست ها انجام داد. البته بايد تشكر كرد از كشور دوست‌مان روسيه كه آنها نيز در اين مبارزه حضور پيدا كردند.

وي افزود: اگر سوريه نخواهد، به حضور مستشاري‌مان پايان خواهيم داد. در اين خصوص هيچ مشكلي نداريم و هر وقت رفع درخواست صورت بگيرد به حضورمان پايان خواهيم داد.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL