J
I
K
A
B
20 ارديبهشت 1400 3:2:20
دكتر نوبخت در شبكه مجازي با كاربران كلاب هاوس گفت و گو كرد/عدم استقراض از بانك مركزي، تصويب سند آمايش سرزمين، احياء سازمان برنامه، دفاع از عملكرد سازمان برنامه و بودجه، كانديد نشدن براي رياست جمهوري و دهها موضوع ديگر دراين نشست چهار ساعته به بحث گذاشته شد/1
محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور ورئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در تشريح هشت سال عملكرد سازمان برنامه و بودجه در «كلاب هاوس» اظهار كرد: ماموريت راهبردي و اصلي سازمان، راهبري و رصد توسعه كشور است كه اين ماموريت بايد با مطالعه به انجام برسد. نظارت و ارزشيابي مديريت در نهادهاي كشور نيز جزو وظايف ما بود.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور،دكتر نوبخت اظهار كرد: با توجه به ماموريت هايي كه به سازمان برنامه و بودجه محول شده است بايد از اين  سازمان انتظار داشته باشيم كه پاسخگو باشد. اولين گام در اين راستا موضوع نهاد سازي بود و احياي سازمان مديريت و برنامه ريزي ود كه زمان قابل توجهي را از ما گرفت تا بتوانيم تشكيلات لازم را براي توسعه كشور بيافرينيم به ويژه كه اتاق مطالعه در سازمان وجود نداشت. 
وي افزود: البته در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و سازمان برنامه‌ و بودجه دولت ‌هاي قبل وجود داشت كه  پس از انحلال در دولت قبل اين مجموعه پژوهشي به نهاد رياست جمهوري واگذار شد و ما مجبور شديم كه مجدداً اين مركز را راه اندازي كنيم. كه مهمترين اقدامي كه در اين مركز صورت گرفته است تهيه سند آمايش سرزمين است كه افتخاري براي سازمان برنامه و بودجه در اين دوره هشت ساله است كه با مطالعات وسيعي توانستيم اين سند برنامه ريزي توسعه كشور را به تصويب برسانيم. 
دكتر نوبخت با اشاره به بحث برنامه ريزي بعنوان يكي از ماموريت‌هايي اين سازمان گفت: دشوارترين بخش كار در سازمان برنامه و بودجه موضوع برنامه‌ريزي بود كه نگزير بوديم با شرايط متفاوت بنويسم. براي دوره برجامي يك برنامه‌اي كه بتوانيم رشد ۸ درصدي اقتصادي داشته باشيم و يك ميليون فرصت شغلي در سال ايجاد كنيم كه تحت عنوان برنامه ششم توسعه تدوين شد. 
وي گفت:قطعا برنامه ششم در شرايط تحريمي ازكارآيي لازم برخوردار نبود و ما مجبور شديم در شرايط تحريم يك برنامه ۱۲ بسته اي داشته باشيم و تقسيم كار  ملي را در دستگاه‌هاي اجرايي ايجاد كنيم. ما سال ها بودجه را در شرايط  تحريم كامل نفتي و بانكي بوديم بدون كسري اجرا كرديم و با مشكلات فراوان براي اينكه بتوانيم اين موانع را رفع كنيم برنامه اصلاح ساختار را در چهار محور و11 بسته تهيه و ارائه كرديم. ما در راستاي ماموريت ارزشيابي هر ۴ ماه يكبار يك گزارش از عملكرد وزرا و وزارتخانه‌ها تهيه و به رئيس جمهور محترم ارائه مي دهيم و نظارت مستمر در قالب سفرهاي استاني كه هفته يك بار انجام مي‌شود.
 نوبخت افزود: در اين دوره يك برنامه ويژه محرومت زدايي كه ۱۱۵ هزار مسكن را در بنياد مسكن هماهنگ كرديم و در مناطق محروم ساخته شد و در اغلب هفته ‌ها كه به استان سفر مي كرديم و كليد اين احدها را به خانواده‌ها تقديم مي شد.كار ديگري كه همكاران من در اين دوره تحريم انجام دادند و با توجه به كاهش قدرت خريد كه براي كاركنان دولت و شاغلين بازنشسته ها پيش آمد اجراي افزايش ۵۰ درصدي حقوق كه محصول افزايش امتيازات فصل دهم است و همچنين متناسب سازي حقوق بازنشستگان كه همه اين ها در زير سقف بودجه مصوب انجام داديم و به اختصار مي توان گفت كه آثار توسعه را ضمن اينكه ما در روال جاري  و در پرداخت به موقع حقوق و دستمزدها  در شرايط تحريمي كه  مشكلات مالي فراوان بود نتيجه همه اين ها از جايگاه ايران از2011 تا  ۲۰۱۹ در توسعه انساني به گواهي سازمان ملل ارتقا يافت و از  رتبه 78 به رتبه 170 ارتقا پيدا كرديم. و در جهت توسعه و احداث زيرساختها ما توانستيم به ميزان قابل توجهي راه اهن و بزرگراه  احداث كنيم.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL