J
I
K
A
B
4 تير 1397 11:30:3
رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور و سخنگوي دولت:
پاداش بازنشستگي فرهنگيان تا انتهاي شهريور پرداخت مي‌شود / سه نوع بودجه اضطراري براي شرايط بدبينانه تهيه شده است

معاون‌رئيس‌جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: پاداش بازنشستگي فرهنگيان در سال جاري تا انتهاي شهريور ماه پرداخت مي‌شود.

به گزارش‌ مركز اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل‌ سازمان برنامه‌ و‌ بودجه كشور، دكترمحمدباقر نوبخت درخصوص وضعيت پرداخت معوقات و پاداش بازنشستگان، گفت: در دي ماه سال 1395تمام پاداش بازنشستگي فرهنگيان پرداخت شد در سال 1396 در هفته معلم اين كار صورت گرفت و مقرر شد براي سال جاري نيز پيش از نيمه اول سال يعني تا انتهاي شهريور ماه پاداش اين عزيزان پرداخت شود.

رييس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به اينكه اين معوقات چه قدر است، اظهار كرد: حدود 3 هزار 400 ميليارد تومان است.

دكتر نوبخت همچنين يادآور شد: براي شرايط بدبينانه سه نوع بودجه اضطراري بجز بودجه‌اي كه قانون بودجه در اختيار گذاشته تهيه شده است كه متناسب با اتفاقات از بودجه‌ها استفاده مي‌شود.

وي در خصوص تدابير دولت براي ساماندهي وضعيت ارز و گراني هاي كشور، افزود: با توجه به اينكه كشور از نظر تراز منابع و مصارف مشكلي نداريم منابع ما از طريق فروش نفت حدود 52 ميليارد دلار است همچنين حدود 45 ميليارد دلار از صدرات غيرنفتي حاصل مي شود؛ صادرات غير نفتي كه بخش عمده آن از پتروشيمي و فولاد و بخش ديگري از خرده صادرات به دست مي آيد به 80 درصد و 20 درصد تقسيم مي شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور ادامه داد: مجموع 45 ميليارد حاصل از صادرات غيرنفتي با 50 ميليارد حاصل از فروش نفت رقمي بالغ بر 94 ميلياد دلار مي شود كه درآمدها و دريافت هاي ارزي كشور است در حالي كه  مصارف كشور كه بخش عمده آن واردات است از 48 ميليارد دلار تا 50 ميليارد دلار فراتر نرفته است.

وي بيان كرد: ما مي توانيم به كالاها و خدمات ارز دهيم اما نمي توانيم ويلا، خانه و سرمايه خارج كشور را تامين كنيم به هر دليلي مانند وجود نقدينگي، بسياري تلاش مي كنند ريال را به دلار تبديل كنند براي اين تعداد درخواست، دلار نداريم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور بيان كرد: تا به امروز منابع كشور براي تامين نيازهاي اساسي و ضروري پاسخگو بوده است، اما اگر همه به دنبال خريد سكه، طلا و ... باشند و فشار زيادي بر اين حوزه تحميل كنند نه ما بلكه هيچ كشوري قادر به تأمين اين مقدار سكه، طلا و ... نخواهد بود؛ انتظار مي‌رود با توجه به اينكه ارزش ارز روز به روز بي‌جهت افزايش مي‌يابد و پول ملي كشور تضعيف مي‌شود اگر شخصي ارزي دارد هر چند مختصر آن را نيز عرضه كند.

وي با بيان اينكه ملت‌هايي كه در طول تاريخ توانسته‌اند نسبت به منابع، پول ملي خود اقدامات موثر و مثبتي انجام دهند متحد شده‌اند، خاطر نشان كرد: ضمن سپاس فراوان از مردم انتظار مي‌رود مردم كنار دولت باشند و به كشور كمك كنند البته براي كالاهاي مورد نياز مردم ارز موجود است تا مردم با توجه به افزايش قيمت ارز در بازارهاي غيررسمي و غيرقانوني گرفتار نشوند.

دكترنوبخت با بيان اينكه دولت اعلام آمادگي كرده كه همه كالاهاي مورد نياز جامعه را با ارز 4200 توماني تأمين كند، ادامه داد: دولت حاضر شد به بخشي 3 هزار ميليارد تومان يارانه دهد تا ارز 3800 توماني براي اين حوزه تأمين شود؛ دولت تا 25 خرداد ماه بالغ بر 9 ميليارد و 700 ميليون دلار ارز پرداخت كرده كه اين مقدار نسبت به سال گذشته بيشتر است.

سخنگوي دولت با بيان اينكه ارزي كه براي تأمين مايحتاج مردم نياز است توسط دولت با قيمت متعارف و مناسب در هر شرايطي تأمين مي‌شود، گفت: دولت براي نظم بخشي به حوزه ارزي كشور كالاها را به 3 گروه تقسيم كرده است؛ كالاهاي گروه اول كالاهايي هستند كه از ارز نفتي استفاده مي‌كنند، كالاهاي گروه دوم از 80 درصد صادرات غيرنفتي كه عمدتاً پتروشيمي و مربوط به فولاد است استفاده مي‌كنند و گروه سوم نيز از 20 درصد خرده صادرات بهره مي‌برند.

معاون‌رئيس‌جمهوري ادامه داد: براي نظم‌دهي بيشتر به اين حوزه جدولي تهيه شده كه يك هزار و 339 قلم كالا درآن وجود دارد كه به دليل وجود نوع مشابه از آن كالا يا قدرت كشور در توليد و تأمين كالاها، ممنوع است.

خانه ملت/يكشنبه 3/ 4/ 1397

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL