اخبار و رويدادهاي جشنواره شهيد رجايي
6 شهريور 1398 20:10:46
رئيس جمهور در پانزدهمين جشنواره شهيد رجايي: قدرت و اختيارات دولت، خودرايي نيست؛ لازمه ايفاي مسووليت ها و رضايت ملت است

رئيس جمهور تقدير از خدمتگزاران مردم را موجب افتخار دانست و تاكيد كرد: عليرغم انواع توطئه ها، جنگ تحميلي و جنايت هاي منافقين در سالهاي اول انقلاب؛ مردم امام، نظام و دولت را تنها نگذاشتند و جنگ اقتصادي اخير عليه ملت ايران را نيز با وحدت، مقاومت و ابتكارات مديريتي پشت سر خواهيم گذاشت.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني عصر چهارشنبه در پانزدهمين جشنواره شهيد رجايي ،با بيان اينكه جشنواره شهيد رجايي براي نزديكتر شدن دولتمردان به منش و روش شهيدان رجايي و باهنر است،اظهارداشت: در شرايط سخت، روي مسوولان و كاركنان دولت به روي مردم بايد گشاده تر باشد چرا كه ما خادم مردم هستيم و مشروعت دولت در گرو خدمت به مردم است.

رئيس جمهور شهيدان رجايي و باهنر را مديراني ارشد، خدوم، متواضع، پرتلاش و مخلص دانست و گفت:‌ هركجا خدمت و اخلاص در كنار هم قرار بگيرد، موجب فخر و افتخار است.

وي با بيان اينكه شرايط امروز كشور، توأم با سختي و مشكلاتي است كه از سوي بدخواهان و دشمنان ايران به ملت بزرگ ما تحميل شده است، گفت: در عين حال در دوران شهيد رجايي و باهنر هم سختي‌ها و مشكلاتي داشتيم و امروز نيز مشكلاتي داريم كه البته با دشواري‌هاي آن دوره تفاوت دارد.

دكتر روحاني ادامه داد: در آن دوران كشور در شرايطي قرار داشت كه دشمن متجاوز جنگي را عليه ملت تحميل كرده بود و مزدوران و منافقان به جان مردم افتاده بودند و مردم بي‌گناه و مديران خدوم را ترور كرده و به شهادت مي‌رساندند.

رئيس جمهور تصريح كرد: سال 58، سال سختي براي استقرار نظام و سال 59 كه اكثر خدمات افرادي مانند شهيدان رجايي و باهنر هم در اين سال و اوايل سال 60 رقم خورد شرايط دشوار و توطئه‌هاي فراوان عليه مردم ، به كشور تحميل شده بود از جمله اينكه در آن دوران شاهد توطئه، حمله هوايي و تجاوز آمريكا در طبس بوديم. كودتايي در داخل كشور طراحي و همزمان عراق به خاك ايران تجاوز كرده بود. علاوه بر آن ميان مسئولان اجرايي، قضايي و مقننه كشور هم فاصله و شكاف وجود داشت.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه در سال‌هاي آغازين انقلاب، فاصله ميان رئيس جمهور، نخست‌وزير، وزرا و دستگاه قضايي و مردم مشكلات فراواني را بوجود آورده بود، گفت: عليرغم همه مشكلات، مردم عزيز ايران با مقاومت خود صبر پيشه كردند و امام را تنها نگذاشته و در جبهه‌هاي جنگ حضور يافتند و توانستيم از آن مشكلات عبور كنيم.

رئيس جمهور اظهار داشت: امروز نوع مشكلات متفاوت و يك جنگ اقتصادي، رواني و تا حدي سياسي بر كشور تحميل شده و ما بايد اين جنگ را با پيروزي و فتح ملت ايران در برابر متجاوزان تمام كنيم و اين كار نه تنها شدني است، بلكه براساس تاريخ و سابقه ملت ايران و وعده‌هاي خداوند، قطعي خواهد بود.

دكتر روحاني تأكيد كرد: مطمئناً مي‌توانيم با وحدت، صبر، مقاومت و ابتكارات جديد ، در برابر توطئه دشمنان به پيروزي برسيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت رئيس جمهور با بيان اينكه امروز اداره كشور با توجه به شرايط با سبك و سياق، سال‌هاي قبل متفاوت است، خاطر نشان كرد: حتماً بايد مسئولان با ابتكارات جديد به گونه‌اي عمل كنند كه معضلات و مشكلات را تبديل به فرصت كنند و اين حتماً امكان‌پذير بوده و شدني است.

دكتر روحاني اظهار داشت: امروز نامه‌اي از وزير نيرو دريافت كردم كه در آن ايشان طرحي را كه براي برگزاري مراسم‌ها و جلسات از طريق ويدئو كنفرانس داشتند، ارايه كرده بودند و با اجراي اين طرح صرفه‌جويي بسياري بوجود آمده بود كه در همين راستا اين طرح را براي اجرا در تمامي وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها، ابلاغ كردم تا همه از آن استفاده كنند.

 رئيس جمهور صرفه‌جويي، پايين‌آوردن هزينه‌ها و افزودن به خدمات به مردم را حائز اهميت دانست و خاطر نشان كرد: اين بسيار مهم است كه مردم در اين شرايط كه با سختي‌ها و مشكلات مواجه هستند، زماني كه به دستگاه‌هاي اجرايي مراجع مي‌كنند، با روي گشاده مواجه شوند و اين كار تا زماني كه باور نكنيم كه خادم مردم هستيم، اتفاق نخواهد افتاد.

دكتر روحاني افزود: تا زماني كه خود را رئيس مي‌دانيم نمي‌توانيم با مردم با روي گشاده برخورد كنيم و بايد اين را باور كنيم كه مردم ما را انتخاب كردند تا به آنها خدمت كنيم.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه هر چه ميزان خدمت مسئولان به مردم افزايش يابد، مشروعيت آنها ارتقاء خواهد يافت و هر چه كمتر به مردم خدمت كنيم، مشروعيت‌مان كاسته مي‌شود، گفت: مردم در انتخابات به ما رأي دادند، تا خدمات بهتري را به آنها ارايه كنيم و انتظار دارند به واسطه هر انتخاباتي كه در آن حضور مي‌يابند، شرايط برايشان راحت‌تر و بهتر از گذشته شود.

دكتر روحاني ادامه داد: مردم براي اين پاي صندوق مي‌آيند كه افرادي بهتر، قوي‌تر، سالم‌تر و با اميد و هنر بيشتر مانند شهيدان رجايي و باهنر به مردم خدمت كنند.

رئيس جمهور ديوان و دولت‌داري را يك افتخار و كاري بزرگ دانست و گفت: از لحاظ تاريخي ايرانيان پرقدرت‌ترين مردم در ساخت دولت و ديوان بوده‌اند.

دكتر روحاني با بيان اينكه دولتمردي با كارمند بودن تفاوت دارد و جايگاه مهمي است كه بزرگاني همچون بزرگمهرها، خواجه نصرالدين‌ها و اميركبيرها آن را در اختيار داشتند، گفت: در تاريخ ايران حتي در دوران خلافت عباسي ايراني‌ها بودند كه كشور را اداره مي‌كردند و ما طراح نظام اداري بوده‌ايم.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: ايران و ايراني در ذات خود نه تنها صد سال بلكه هزاران سال پيش هنر دولت‌داري را داشته و در انقلاب اسلامي ايران، امام راحل بزرگوار بالاترين قدرت را به دولت داد كه اين در نامه‌هاي امام به ويژه در 3 الي 4 سال آخر عمرشان، ديده مي‌شود.

دكتر روحاني با بيان اينكه دولت اگر قدرتمند نباشد، مردم زندگي خوشي را تجربه نخواهند كرد، اظهار داشت: قدرت و توان دولت به معناي آن است كه بتواند در صحنه سخت مديريت اختيارات لازم را داشته باشد.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه مسئوليت‌ها، منطبق با اختيارات بوده و دولت بايد صاحب قدرت و اختيار باشد، گفت: اين به معناي ديكتاتوري و قدرت‌طلبي نيست.

دكتر روحاني با بيان اينكه رهبر معظم انقلاب در ديدار اخير خود با اعضاي هيأت دولت فرمودند كه دولت در وسط ميدان قرار دارد و بايد بتواند، اقدامات خود را به انجام برساند، گفت: دستگاه نظارتي در كشور ما دچار يك خطا شده و اميدواريم به دست مسئولان نظارتي اين خطا اصلاح شود.

 رئيس جمهور با اشاره به كلامي از امير المؤمنين(ع) مبني بر اينكه ايشان مي‌فرمايد «من را با نظارت و نصيحت‌ خالي از فريب، غش و خيانت كمك كنيد»، گفت: برخي در قالب انتقاد و نصيحت تخريب مي‌كنند و نيش مي‌زنند كه اصل انتقاد و نظارت بايد موجب كمك شود.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه نصيحت و دلسوزي و انتقاد خالصانه كنيد كه خالي از فريب باشد، تصريح كرد: دستگاه نظارتي بايد موجب كمك شود كه اين به معناي دخالت نيست و بزرگترين ضرر در كشور اشتباه دخالت و نظارت است.

رئيس جمهور اظهارداشت: اگر به جاي نظارت، دخالت شود، تنها مردم ضرر مي‌كنند چرا كه در آن صورت مدير نمي‌تواند كار كند و نظارت براي اين نيست كه مانع و سرعت‌گير ايجاد كنيم و دل مدير را بلرزانيم، بلكه نظارت براي كمك است و دستگاه‌هاي نظارتي بايد به دولت كمك كنند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه در ميدان جنگ بازرسي وجود دارد تا در صورت بروز خطا، اعمال نظر كند و بررسي نمايد، گفت: اما اگر از ابتدا بازرسي وارد عمل شود، ديگر فرماندهي و طراحي ميدان جنگ امكان‌پذير نيست.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه چنين اقداماتي دلسوزي نبوده بلكه بهم زدن مديريت كشور است، افزود: من اين مهم را زماني اعلام مي‌كنم كه تنها 2 سال از عمر دولت باقيمانده است و اگر هر كسي در اين كشور رئيس جمهور، وزير، معاون و مدير باشد و دستگاه نظارتي مداخله كند، آن دولت ناموفق است و مديران، ابتكار و خلاقيت را كنار خواهند گذاشت.

دكتر روحاني با بيان اينكه از مديران ارشد، دستگاه‌هاي نظارتي و همچنين مجلس شوراي اسلامي خواهش مي‌كنم كه در اقدامات و همچنين تدوين قوانين و مقررات تجديد نظرهايي داشته باشند، تصريح كرد: نبايد اجازه دهيم در كشور فساد رخ دهد و نظارت تعطيل شود، اما بايد دخالت تعطيل شود چرا كه در اين صورت دستگاه‌هاي اجرايي نمي‌توانند به اهداف خود برسند، البته مردم و روزنامه‌ها بايد در بيان نظرات خود آزاد باشند.

رئيس جمهور با بيان اينكه دستگاه قضايي مستقل بايد فرد متخلف را طبق قانون محاكمه نمايد، ادامه داد: نبايد اجازه دهيم شائبه سياسي در محاكمه وارد شود كه در نتيجه قضاوت مي‌ميرد.

دكتر روحاني تأكيد كرد: اگر شبهه و شائبه سياسي در ذهن مردم ايجاد شود، كار دستگاه قضايي تمام است و مشروعيت قضاوت از بين مي‌رود. مردم بايد حس كنند هر فردي از هر قوم، قبيله، مذهب و جناحي در دادگاه يكسان ديده مي‌شود و در محكمه ،منزلت اجتماعي، جايگاه سياسي و قوميت فرد كاري ندارند و بايد وجدان، پرونده و قانون در نظر گرفته شود.

رئيس جمهور با بيان اينكه با تأكيد بر اينكه يكي از وظايف بزرگ دولت مبارزه با فساد و رانت در كشور است، تصريح كرد: با دادگاه و دستگاه قضايي، فساد از بين نمي رود بلكه دستگاه قضايي آخرين مرحله است و با بگير و ببند فساد از بين نخواهد رفت.

دكتر روحاني با بيان اينكه آغاز مبارزه با فساد بر دوش دولت است و بايد مديران و دولت از طريق شفافيت، سلامت اداري و توسعه دولت الكترونيك جلوي فساد در كشور را بگيرند، افزود: براي از بين بردن فساد بايد همه چيز شفاف باشد چرا كه فساد در تاريكي رخ مي‌دهد و اگر خورشيد شفافيت روشن شود فساد از بين خواهد رفت و اين زماني رخ مي‌دهد كه در كشور رانت وجود داشته باشد و بايد رقابت سالم را ايجاد نماييم و در جاهايي كه دولت مسئوليت دارد به مردم وگذار نماييم و در رقابتي كه مردم حضور دارند نبايد دولت ورود كند.

وي با بيان اينكه اگر مبنا بر اين باشد بخشي از بنگاه‌هاي اقتصادي، دولتي، نظامي، شبه نظامي و بخش ديگري از آن خصوصي باشد، در نهايت اين بخش خصوصي است كه بايد با آنها بسازد و كنار بيايد، ادامه داد: در اينجاست كه فساد رخ مي‌دهد و بايد رقابت سالم را بوجود بياوريم و شفافيت، رقابت و قانون براي ما اصل است كه اين مهم از طريق دولت الكترونيك ايجاد مي‌شود.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه ايجاد دولت الكترونيك براي بخش اداري، سخت خواهد بود چرا كه از دخالت و قدرت آنها كاسته خواهد شد، افزود: اگر خدمات به مردم ظرف چند روز انجام شود و اين خدمات بدون ديدن چهره مدير و كارشناس مربوطه دريافت شود، طبعاً اين براي آن  مدير و كارشناس سخت است كه اين همان مشكل ابتدايي است و اگر مبنا خدمت نبود، بلكه سياست باشد، دچار مشكل خواهيم شد.

دكتر روحاني با اشاره به اقدامات دولت تدبير و اميد در ايجاد دولت الكترونيك در كشور، گفت: مي‌توانيم با بهره‌گيري از دولت الكترونيك مخارج دولت و مردم را كم كنيم و فساد در سيستم اداري از بين برود.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه اگر انتخابات الكترونيك شود، مشكلات انتخاباتي به حداقل خواهد رسيد، گفت: برخي مشكلات به دليل عدم شفافيت است.

دكتر روحاني با اشاره به آمار دكتر انصاري مبني بر اينكه تا پايان سال 99 اقدامات مرتبط با دولت الكترونيك به اتمام مي‌رسد، گفت: البته اين كمي دير است و اواخر دولت خواهد بود و بايد اين اقدام بزرگ در دولت دوازدهم انجام شود و بايد تلاش كنيم، زودتر به اين مهم برسيم چرا كه قدم مهمي براي خدمت‌رساني راحت به مردم و جلوگيري از فساد و ايجاد شرايط مناسب براي زندگي مردم است.

رئيس جمهور با درخواست از مقامات و وزرا براي حضور بيشتر بين مردم ادامه داد: اگر خدمات مقامها و مسوولان به مردم اعلام شود، دشمنان نمي‌توانند در دل آنان شبهه‌اي ايجاد كنند و بايد همچنين براي نقدهاي مردم كاملاً آماده باشيم.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه ما بهترين نيستيم و افكار ما نيز بالاترين نيست، گفت: جمع فكر مردم از ما بالاتر است و راه براي نگاه‌داشت نظام اين است كه مردم حس كنند با آنها يكي هستيم. 

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه هر چه مردم خود را با دولت يكي بدانند، نظام مستحكم تر خواهد شد، تصريح كرد: در اين شرايط بايد وحدت و اتحاد بوجود آوريم و الا دشمنان در صورت ديدن ضعف، فشار را افزايش خواهند داد.

دكتر روحاني ادامه داد: ما از تمام شيوه‌هاي سياسي، ديپلماتيك و مذاكره استفاده مي‌كنيم، اما اساس قدرت و توان ما حتي در مذاكرات، مردم هستند كه اگر دولت و مردم يكي باشند، در نتيجه اين دولت قدرتمند خواهد بود و در مذاكرات موفق مي‌شود.

رئيس جمهور تأكيد كرد: بايد اين راه را براي افزايش قدرت ملي و دولت ادامه دهيم كه در سايه هم‌افزايي و كمك امكان‌پذير است.

دكتر روحاني همچنين بر ضرورت بهره‌گيري از مديران نسل جوان در كشور، تأكيد و خاطر نشان كرد: بايد جوانان را وارد عرصه مديريت كشور نماييم كه هدف‌گذاري دولت اين بوده كه 8 سال سن مديريت كاهش يابد.

رئيس جمهور با اشاره به هدف‌گذاري و اقدامات دولت براي حضور بانوان در عرصه مديريتي و اينكه 30 درصد مديران در كشور از بانوان باشند، گفت: در اين زمينه موفقيت‌هاي خوبي داشته‌ايم و تعداد مديران زن  با يك افزايش 25 درصدي ، از 9 هزار و 34 نفر در سال 96 به 12 هزار و 209 نفر در سال 98 رسيده است.

دكتر روحاني ادامه داد: مديران زن از 13.6 دهم درصد سال 96 به 18.7 دهم درصد در سال 98 و همچنين در سطح مديريت عالي از 31 نفر به 67 نفر افزايش داشته است و در سطح استان‌ها و شوراها نيز زنان حضور فعال‌تري پيدا كردند.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه بايد به جوانان اميد بست، چرا كه كشور متعلق به نسل جوان است، ادامه داد: ما نسل اول و دوم بايد زمينه را براي حضور نسل سوم و چهارم انقلاب فراهم كنيم تا كشور با نيرو و نشاط اداره شود.

دكتر روحاني در پايان از تمام كارگزاران، كارمندان، كارگران و بازنشستگان كشور، قدرداني كرد.

پيش از سخنان رئيس جمهور جمشيد انصاري معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، ضمن تشريح اهم برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات انجام شده در راستاي اصلاح نظام اداري، افزايش بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرايي به منظور ارتقاء سطح رضايتمندي مردم از عملكرد دستگاه‌ها، توسعه دولت الكترونيك و تلاش براي افزايش شفافيت و سلامت اداري، گزارشي از برگزاري پانزدهمين جشنواره شهيد رجايي و چگونگي انتخاب برگزيدگان در اين جشنواره ارايه كرد.


Powered by Tetis PORTAL