سه شنبه 20 آذر 1397 11:24:01

26 ارديبهشت 1397 6:50:28
استاندار كرمانشاه در نشست خبري تور رسانه‌اي‌:
تمام روستاييان زلزله زده كرمانشاه تا زمستان خانه‌دار مي‌شوند

استاندار كرمانشاه روند ساخت و ساز مناطق زلزله‌زده را خوب توصيف كرد و گفت: تمام روستاييان ‌زلزله‌زده استان تا زمستان امسال در خانه هاي خود ساكن مي‌شوند.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، هوشنگ بازوند در نشست خبري تور رسانه‌اي بازديد خبرنگاران حوزه دولت از مناطق زلزله‌زده كرمانشاه كه به همت سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شد، اظهار داشت: بخش عمده‌اي از ساكنان شهرهاي آسيب‌ديده نيز كه خانه‌هاي تعميري دارند زمستان به خانه‌هاي خود باز مي‌‌گردند.

وي با اعلام اينكه در اثر زلزله 21 آبان 96 حدود 6 هزار ميليارد تومان خسارت به غرب كرمانشاه وارد شد، گفت: دولت تاكنون پنج هزار و 325 ميليارد تومان براي بازسازي مناطق زلزله‌زده در قالب‌هاي مختلف تامين اعتبار كرده است.

بازوند در رابطه با كمك هاي مردمي نيز گفت: مردم ‌63 ميليارد تومان به هلال احمر، 2 ميليارد به بنياد مسكن انقلاب اسلامي و 2 ميليارد تومان به كميته امداد كمك‌ كردند.

وي در ادامه به وقوع زلزله و نحوه امدادرساني به زلزله‌زدگان پرداخت و گفت: زلزله‌اي كه در كرمانشاه رخ داد، در تاريخ منطقه زاگرس بي‌سابقه بود و منطقه وسيعي را تحت تاثير قرار داد.

به گفته استاندار كرمانشاه، نيروهاي امدادي در منطقه كمك بسزايي براي امدادرساني به مردم زلزله‌زده كردند و 11 هزار نيروي جوان از ساعت 23 شب حادثه تا 11 صبح روز بعد تمام افرادي را كه زيرآوار مانده بودند، نجات دادند.

بازوند با بيان اينكه در زلزله اخير ركورد مطلوبي در زمينه امدادرساني زده شد، گفت: در زلزله‌اي كه يك‌ هزار و 900 روستا و 9 شهرستان را در بر گرفته بود امدادرساني به مردم به نحو مطلوبي انجام شد و خوشبخانه تلفات جاني كاهش پيدا كرد.

استاندار كرمانشاه با اشاره به فرمايش‌هاي مقام معظم رهبري در رابطه با بازسازي و اسكان مردم در مناطق زلزله زده، گفت: رهبري بر سرعت عمل در بازسازي مناطق زلزله زده، مديريت متمركز و فرصت سازي تاكيد داشتند كه ما آن را سرلوحه كار خود قرار داديم.

بازوند در باره اسكان موقت زلزله‌زدگان هم گفت: براي ساخت 12 هزار كانكس با سپاه و چهار هزار كانكس با ارتش براي هر دستگاه هفت ميليون تومان قرارداد بستيم.

وي اعلام كرد: اكنون 500 پيمانكار و 11 هزار و 600 نفر در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه مشغول به كار هستند.

استاندار‌ كرمانشاه در رابطه با جلوگيري از اپيدمي بيماري ها در مناطق زلزله زده گفت: دانشگاه علوم پزشكي بحث سم‌ پاشي‌ها عليه بيماري ها و جونده ها را پذيرفته است.

وي با بيان اينكه 20 اكيپ بهداشتي در روستاهاي فاقد خانه بهداشت به صورت مداوم‌ حضور خواهند داشت، گفت: 235 خانه بهداشت روستايي در مناطق زلزله زده تخريب شده كه به زودي بازسازي خواهند شد.

بازسازي 20 بلوك مسكن مهر سرپل‌ذهاب پس از مقاوم‌سازي

معاون عمراني استانداري كرمانشاه  نيز در نشستي خبري در جمع‌ خبرنگاران اعزامي كه در فرمانداري سرپل ذهاب برگزارشد، گفت: از مجموع 24 بلوك مسكن مهر سرپل ذهاب كه در زلزله دچار آسيب شد، سه بلوك را كاملا تخريب كرده‌ايم و يك بلوك ديگر را نيز بايد تخريب كنيم. همچنين20 بلوك باقي مانده را نيز به اسكلت رسانده‌ايم تا پس از تقويت بازسازي شوند.

مهرداد سالاري با اشاره به وسعت و گستردگي زلزله 7.3 ريشتري 21 آبان سال گذشته، اظهار كرد: به دليل حجم بالاي كار در اين مناطق، تنوع مسائل و مشكلات نيز در آن بسيار است، از  اين رو اولويت ما در اين مناطق رفع مشكلاتي بوده كه فراگيرتر هستند و مشكلات خاص را در اولويت بعدي قرار داده‌ايم.

وي اسكان موقت زلزله‌زدگان را يكي از اولويت‌هاي مهم پس از زلزله عنوان كرد و ادامه داد: در اين راستا چادر و كانكس به تعداد كافي در اختيار زلزله زدگان قرار داديم.

معاون عمراني استانداري كرمانشاه با اشاره به آغاز مرحله اسكان دائم زلزله‌زدگان از چندماه قبل، افزود: طبق برنامه‌ريزي‌ها، كار بازسازي روستاها تا پايان تابستان به پايان مي‌رسد. البته ممكن است مواردي محدودي باقي بماند.

سالاري باتاكيد براينكه خانه هايي كه در مناطق زلزله زده بازسازي مي شوند كاملا مطابق با اصول فني و ايمني هستند، گفت: از آنجايي كه در روستاها مسئله مالكيت حاد نيست و همچنين به دليل نوع بافت روستاها كار بازسازي در اين مناطق سريعتر از شهرها انجام مي گيرد.

معاون عمراني استانداري كرمانشاه افزود: از مجموع هفت هزار و 500 واحد شهري كه نياز به بازسازي دارند، پروانه ساخت شش هزار واحد صادر شده و تعدادي نيز كار ساخت آنها آغاز شده است.

وي با بيان اينكه كمك هاي دولت براي بازسازي مناطق زلزله‌زده كرمانشاه استثنايي بوده، عنوان كرد: مشاركت ها و كمك هاي مردمي براي بازسازي مناطق زلزله زده كرمانشاه بسيار خوب بود، اما برخي از خيرين بصورت احساسي وارد عمل شده و ساخت و ساز را براساس اصول فني انجام نمي دادند كه در اين زمينه ساماندهي كمك هاي خيرين در اين بخش را در دستور كار قرار داديم.

سالاري تاكيد كرد: دولت جلوي هيچ كمك مردمي را نگرفته، بلكه مي خواهد كمك ها درست هدايت شوند.

وي عنوان كرد: تمام تلاش دولت ارائه خدمات مطلوب به زلزله زدگان بوده و در كنار بازسازي، بازگشت روحيه نشاط و شادابي و نيز بازگشت زندگي عادي زلزله‌زدگان را در اولويت خود قرارداده است.


Powered by Tetis PORTAL