چهارشنبه 22 آذر 1396 16:38:51

20 آبان 1396 14:45:3
رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور: راه آهن قزوين- رشت در آستانه بهره برداري قرار دارد

معاون‌ رئيس جمهور و رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه سفرهاي‌استاني براي پيگيري مطالبات مردمي و بررسي اجراي پروژه هاي ملي به منظور بازديد از روند انجام پروژه‌هاي راه‌آهن و آزادراه قزوين - رشت به استان گيلان سفر كرد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكترمحمدباقر نوبخت در جريان بازديد از خط آهن در دست احداث قزوين-رشت گفت: احداث خط آهن قزوين-رشت 99 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و در آستانه بهره برداري از آن قرار داريم.

وي از اين مسير ريلي به عنوان مسيري بين‌المللي ياد كرد و گفت: تكميل خط آهن قزوين-رشت-آستارا ايران را به جمهوري آذربايجان متصل مي‌سازد.

دكتر نوبخت با اظهاراميدواري از اينكه تا پايان امسال اين خط ريلي به دست بهره برداري برسد،‌ افزود: كار احداث هشت كيلومتر از اين مسير باقي مانده است كه مقرر شد تا پيمانكار به گونه‌اي آن‌را اجرا كند كه به اقتصاد مردم شهرستان رودبار كه در اين منطقه به كار عرضه و فروش زيتون مي پردازند، آسيب وارد نشود.

تكميل راه آهن گيلان، شكل گيري كريدور شمال جنوب را محقق مي‌كند

معاون رئيس جمهور همچنين در حاشيه بازديد از ايستگاه راه آهن فلكده رشت در جمع خبرنگاران افزود: تا پايان امسال، منابع مالي مربوط را براي پروژه خط آهن قزوين - رشت و چهار پروژه ريلي ديگر شامل مسيرهايي به سمت همدان، اروميه، كرمانشاه و تبريز، متمركز كرده‌ايم.

وي با بيان اينكه منابع محدود را بر چند پروژه مهم كشور متمركز كرده‌ايم، گفت: با تكميل راه آهن گيلان، حلقه مفقوده كريدور شمال - جنوب تكميل و اين مسير مهم اقتصادي، شكل مي‌گيرد.

 به‌گفته رئيس‌سازمان برنامه و بودجه ، تصميم بر اين است به جاي آنكه منابع محدود را بين هزاران پروژه قطره چكاني توزيع كنيم، با اولويت‌بندي، چهار يا پنج پروژه را مشخص و همه منابع را براي آماده شدن آنها متمركز كنيم و سپس سراغ پروژه‌هاي ديگر برويم.

دكترنوبخت با بيان اينكه تاكنون افزون بر 30 هزار ميليارد تومان از بودجه كشور براي طرح هاي عمراني اختصاص يافته، گفت: براساس گزارش خزانه، 27 هزار و 500 ميليارد تومان از اين مبلغ پرداخت شده و با اختصاص اعتبار به پروژه هاي عمراني، پروژه راه آهن قزوين - رشت نيز شتاب مي گيرد.

وي با اشاره به اينكه خط ريلي قزوين - رشت به انزلي و آستارا در غرب استان گيلان اتصال مي‌يابد، خاطرنشان كرد: اين پروژه از پروژه هاي اقتصاد مقاومتي سال جاري است كه انتظار داشتيم و داريم هرچه سريع تر در مهلت باقي مانده تا پايان سال ، آماده شود.

دكتر نوبخت با اشاره به اينكه قطار اين مسير را با سرعت 160 كيلومتر در ساعت طي خواهد كرد، تصريح كرد: سفر از اين طريق، وسيله مناسبي هم براي گيلاني ها و هم گردشگران در تعطيلات خواهد بود و مي توانيم بسياري از تنگناهاي ترافيكي كنوني را پشت سر بگذرانيم.

وي اتصال اين مسير به انزلي و آستارا را حائز اهميت خواند و گفت: اين قطعه متفاوت از قطعات ديگر و جزو پنج پروژه اقتصاد مقاومتي است و اهميت آن به اين دليل است كه اين قطعه، حلقه مفقوده باقي مانده از كريدور شمال - جنوب است.

معاون‌رئيس‌جمهور با يادآوري برگزاري اجلاس سه‌جانبه تهران با حضور رئيسان جمهوري ايران، روسيه و آذربايجان در دهم آبان ماه جاري و تاكيد سران بر شكل‌گيري سريع تر كريدور شمال - جنوب افزود: اگر اين قطعه تمام شود، مي‌توانيم تمام يا بخش قابل توجهي از كالاهاي روسي را به بندر چابهار و نيز از بندر چابهار به انزلي و آستارا برسانيم.

وي ادامه داد: در آينده‌اي نزديك در جوار همين ايستگاه، شاهد رفت و آمدها و كسب و كارهايي خواهيم بود و به طور قطع، در اشتغال منطقه و سرمايه‌گذاري در استان نقش موثري دارد بر اين اساس، اميدواريم قبل از پايان سال جاري، شاهد بهره برداري از اين پروژه باشيم .

ديدار با امام جمعه رشت و خانواده شهيد

دكتر نوبخت همچنين در جريان اين سفر، با آيت الله قرباني نماينده ولي فقيه در استان و همچنين با خانواده شهيدان عاطفي يكي از شهداي والامقام گيلان ديدار كرد.

 در پايان اين ديدار نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت آيت الله قرباني اقامه شد.

معاون رئيس جمهور همچنين با حضور در منزل شهيدان اكبر و عباس عاطفي، با مادر و خانواده اين دو شهيد ديدار كرد.

Powered by Tetis PORTAL