چهارشنبه 22 آذر 1396 16:45:53

19 دي 1395 16:9:2
پاسخ سازمان برنامه و بودجه به يك مطلب خبرگزاري فارس

روز شنبه، هجدهم دي ماه مطلبي در خبرگزاري فارس با عنوان « اطلاعات نادرست نوبخت درباره مصارف هدفمندي يارانه‌ها» منتشر شد كه بدون اغراق، تعجب صاحبنظران و افراد مطلع از امور را برانگيخت!

در همين راستا دفتر امور انرژي سازمان برنامه و بودجه جوابيه اي را به شرح ذيل ارائه مي‌نمايد.

به استناد ماده (1) قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (2) براي تسويه حساب بين دولت و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي قيمت هر بشكه نفت‌خام و ميعانات گازي تحويلي به پالايشگاه‌هاي داخلي كشور با رعايت قانون هدفمند كردن يارانه‌ها به تصويب هيأت وزيران رسيده و براساس بند «الف» همان ماده قانوني و بند «الف» تبصره (1) قانون بودجه سال 1395 كل كشور 5/14 درصد آن در اختيار شركت ملي نفت ايران قرار مي‌گيرد.

درخصوص تأمين قير و تهاتر وكيوم باتوم با نفت خام كه مور پيشنهاد آقاي سالاري بوده، هيچ مرجع قانوني در اين خصوص وجود ندارد و اطلاعات ارائه شده توسط ايشان صحيح نمي‌باشد. شايان ذكر است وكيوم باتوم از محصولات ويژه شركت‌‌هاي خصوصي و دولتي  پالايش نفت بوده و دولت در قبال خريد VB و تحويل آن به قيرسازي ها، مي‌بايست هزينه آن را پرداخت نمايد.

به استناد بند «د» تبصره (1) قانون بودجه سال 1395، 5 درصد افزايش قيمت فرآورده‌ها در اختيار شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي قرار مي‌گيرد تا در راستاي توسعه خطوط لوله نفت‌خام و فرآورده‌هاي نفتي و نگهداشت آنها هزينه كند. لازم به ذكر است بيش از چهل سال است از عمر خطوط لوله نفت خام و فرآورده هاي نفتي مي گذرد و اكثر آنها با مشكلات عمده فرسودگي و نشتي روبرو بوده و نياز به تعميرات اساسي دارند. طرحهاي مرتبط با توسعه و نگهداشت خطوط لوله قبلا مجوز شوراي اقتصاد را اخذ نموده و داراي موافقتنامه سرمايه اي با سازمان برنامه و بودجه كشور هستند، كه محل تامين اعتبار آنها تنها از محل هزينه هاي استهلاك و منابع اين ماده قانوني مي باشد. گفتني است طرحهاي مزبور از زمان تصدي گري ايشان در شركتهاي ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران و ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در مجموعه پالايش و پخش شروع شده و به دليل عدم منابع تا كنون ناتمام باقي  مانده است.

از آنجا كه انتشار مطالب مذكور حاوي اطلاعات نا صحيح مي باشد،  آن خبرگزاري بايستي قبل از انتشار اين گونه مطالب كه با ارائه اعداد،  ارقام و منابع قانوني همراه است، از صحت و سقم آنها اطمينان حاصل نمايد. كما اينكه موارد مطرح شده توسط آقاي سالاري ناشي از عدم اطلاع ايشان از روابط مالي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران و دولت بوده و ناآشنايي ايشان به تكاليف قانوني در اين زمينه، موجب اظهار اين مطالب شده است.

همچنين سازمان برنامه و بودجه كشور از هرگونه همكاري در خصوص شفافيت موضوع و تنوير افكار عمومي با نهاد هاي نظارتي از جمله ديوان محاسبات كشور، مطابق روال گذشته استقبال مي نمايد.

در پايان ضمن تاكيد دوباره بر استقبال از نقد و بررسي هاي كارشناسانه و آگاهانه، انتظار مي رود واكاوي تصميمات و برنامه ريزي هاي دستگاه هاي اجرايي كشور، بدور از هرگونه جهت گيري مغرضانه و تنها در راستاي كمك به روند توسعه كشور باشد.به نظر ميرسد حتي در مواقعي، برخي منتقدان، آگاهانه و به صرف زير سوال بردن هرگونه تصميم، اظهار نظر و برنامه ريزي مسئولان كشوري، با اهداف جناحي و شخصي حتي به قيمت كند شدن مسير پيشرفت ايران اسلامي، به بيان مطالب مبادرت مي ورزند كه اميد است شاهد روزهاي بهتر و درخشان‌تر كشور در سايه وحدت و همدلي همگان باشيم.

Powered by Tetis PORTAL