چهارشنبه 22 آذر 1396 16:47:08

21 آذر 1395 9:5:13
دكتر نوبخت در جريان سفر به سه استان كشور اعلام كرد: گسترش حمل و نقل ريلي اولويت دولت در برنامه ششم توسعه

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، پايان هفته‌اي پركاري را با سفر خود به استان‌هاي مختلف كشور پشت سرگذاشت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، استان‌هاي مركزي، همدان و كرمانشاه از جمله استان‌هايي بود كه پذيراي دكترمحمد باقر نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه بودند.

 معاون رئيس‌جمهور در سفر خود به استان مركزي در جريان بازديد از خط راه آهن غرب كشور و مراحل پيشرفت ايستگاه راه آهن ساوه، گفت: 10 هزار ميليارد تومان در بودجه سال 96 ، علاوه بر اعتبار سالانه براي چهار اولويت توسعه راه آهن، محيط‌زيست، آب و فاضلاب اختصاص يافت.

دكترنوبخت افزود: 2 هزار ميليارد تومان اين اعتبار براي توسعه و گسترش حمل و نقل ريلي كشور اختصاص يافته است.

وي، توسعه خطوط ريلي را يكي از اهداف مهم دولت تدبير و اميد عنوان كرد و ادامه داد: راه آهن غرب از اهميت ويژه اي براي دولت و سازمان برنامه و بودجه برخوردار است و بر اين اساس اعتبار قابل توجهي براي تكميل برخي قطعات آن اختصاص يافته است.

دكترنوبخت با يادآوري سفر هيات دولت به استان مركزي گفت: در سفر هيات دولت به اين استان مصوباتي براي بهبود وضعيت صنايع و محيط زيست استان تصويب شد كه در سفر دو هفته آينده مقامات به استان اين مصوبات توسط استاندار و مسئولان استاني پيگيري مي‌شود.

توسعه خطوط ريلي يكي از اهداف مهم دولت تدبير و اميد

معاون رئيس جمهور در جريان بازديد از خط راه آهن غرب كشور و مراحل پيشرفت ايستگاه راه آهن ساوه، گفت: 10 هزار ميليارد تومان در بودجه سال 1396، علاوه بر اعتبار سالانه براي چهار اولويت توسعه راه آهن، محيط زيست، آب و فاضلاب اختصاص يافت.

وي، توسعه خطوط ريلي را يكي از اهداف مهم دولت تدبير و اميد عنوان كرد و ادامه داد: راه آهن غرب از اهميت ويژه‌ا‌ي براي دولت و سازمان برنامه و بودجه برخوردار است و بر اين اساس اعتبار قابل توجهي براي تكميل برخي قطعات آن اختصاص يافته است.

دكتر نوبخت، پيگيري تكميل ايستگاه راه‌آهن ساوه را برنامه‌هاي سازمان برنامه و بودجه عنوان كرد و افزود: بهره‌برداري از اين ايستگاه نقش مهمي در توسعه ملي و منطقه‌اي و تسريع در حمل مسافر و بار از تهران به سمت غرب و جنوب كشور دارد.

اختصاص اعتبارات سفر رئيس جمهوري به همدان تا پايان دي‌ماه

دكتر نوبخت همچنين در جريان سفر يك‌روزه به استان همدان و بازديد از خطوط ريلي تهران همدان در جمع خبرنگاران‌ گفت: در سفر رييس‌جمهوري به همدان حدود 800 ميليارد تومان اعتبار تصويب شده بود كه بيش از 600 ميليارد تومان آن پرداخت شده است.

وي تصريح كرد: 75 درصد از آنچه كه در سفر رئيس جمهوري به همدان تعهد شده بود پرداخت شده و در ماه آينده همه اعتبارات پرداخت مي‌شود.

معاون رئيس‌جمهور خطوط ريلي تهران - همدان را يكي از طرح هاي بزرگ سفر رييس جمهوري به استان همدان ذكر كرد و افزود: اين طرح طبق برنامه هاي زمانبندي شده بايد تا پايان كار دولت تدبير و اميد به پايان برسد.

نوبخت تاكيد كرد: با توجه به نگاه رهبر معظم انقلاب درصدد آنيم كه بتوانيم كشور را به گونه‌اي از نهايت كارايي برخوردار كنيم تا با اتصال مراكز استانها به شبكه سراسري و شبكه سراسري هم كه به شبكه بين‌المللي هست بتوانيم شرايطي فراهم گردد تا اگركسي اراده كند از طريق قطار به هر نقطه جهان نيز سفر كند.

توسعه شبكه ريلي كشور در اولويت دولت قرار دارد

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: دولت يازدهم در كنار توجه جدي به حمل و نقل هوايي و جاده‌اي به عنوان زيرساخت‌هاي حركت پيشرفت، اولويت را به توسعه حمل و نقل ريلي قرار داده است.

دكتر نوبخت در جريان بازديد از روند ساخت خطوط ريلي تهران - همدان افزود: در راستاي نوسازي ناوگان هوايي از طريق خريد هواپيماها اقدام مي شود اما آنچه كه مردم مي توانند براي بهره برداري زودتر از آن استفاده كننده، حمل و نقل ريلي است.

معاون رئيس جمهوري درباره پرسش خبرنگاري درباره موضوع حقوق هاي نامتعارف نيز گفت: بر‌اساس گزارشي كه ديوان محاسبات انجام داد، از 93 هزار و 470 پرونده كه رسيدگي شده فقط 397 نفر بالغ بر 20 ميليون تومان دريافتي داشتند.

 وي با بيان اينكه سرجمع دريافتي اين افراد هم 23 ميليارد تومان بوده است تاكيد كرد: حتي اگر ريالي دريافتي خلاف قانون صورت گيرد، ديوان محاسبات و دستگاه هاي نظارتي مي توانند اعمال نظارت كنند كه بر اساس گزارش رييس ديوان محاسبات از بين اين 397 نفر فقط چهار نفر باقي مانده اند.

افزايش 70 درصدي بودجه ريلي كشور در سال 96

همچنين در جريان بازديد از روند احداث خطوط ريلي غرب كشور در ايستگاه راه آهن ملاير، معاون رئيس جمهور گفت: سال آينده بودجه حمل و نقل ريلي كشور با افزايش 70 درصدي به سه هزار و 500 ميليارد تومان مي‌رسد.

وي اظهار كرد: دولت در سال جاري و بودجه 1396، براي شبكه ريلي كشور اهميت ويژه‌اي در نظر گرفته و توسعه زيرساخت هاي ريلي كشور از اولويت هاي دولت است.

دكترنوبخت ادامه داد: از اولويت هاي ما در برنامه ششم و در سال 1396 گسترش حمل و نقل ريلي كشور است تا با اختصاص اعتبارات مورد نياز و سرمايه گذاري در اين زمينه بتوانيم زيربناها را آماده كنيم.

وي درباره راه آهن تهران به همدان و ملاير به كرمانشاه گفت: اين دو طرح بزرگ در سفر رئيس جمهوري مورد توجه بود و جزو طرح هاي اقتصاد مقاومتي است كه بايد بتوانيم مراكز پنج استان كشور را به شبكه سراسري كه به شبكه بين المللي وصل مي شود را مرتبط كنيم.

راه آهن غرب كشور، بهار 96 به كرمانشاه مي‌رسد

رييس سازمان برنامه و بودجه در بازديد از پروژه ساخت ايستگاه راه آهن كرمانشاه، اعلام كرد كه خط راه آهن غرب كشور، حداكثر تا بهار سال آينده به كرمانشاه خواهد رسيد.

وي اظهار داشت: پروژه راه آهن تهران به غرب كشور اكنون در ٢ بخش در حال اجراست. در بخش نخست اين طرح به طول ٢٦٤ كيلومتر از تهران به ساوه و همدان و در نهايت به سنندج متصل مي شود.

اتصال پنج استان به شبكه حمل و نقل ريلي

معاون رئيس جمهور همچنين در جريان سفر خود و  در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان كرمانشاه، گسترش حمل و نقل ريلي را يكي از اولويت هاي اصلي دولت تدبير و اميد در برنامه ششم توسعه عنوان كرد.

وي افزود: در دولت يازدهم تاكنون 700 كيلومتر از راه آهن فرسوده كه قبلا به بهره برداري رسيده بود، تعويض و يك هزار كيلومتر نيز بهسازي شده، ضمن اين كه در همين دولت يك هزار و 300 كيلومتر نيز به ناوگان حمل و نقل ريلي كشور افزوده شده است.

دكترنوبخت همچنين با بيان اين كه يكي از مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتي كه در دولت تشكيل شده اتصال پنج استان به شبكه حمل و نقل ريلي است، گفت: خط تهران- همدان- سنندج، ملاير- فيروزان- كرمانشاه، مراغه- اروميه، ميانه- بستان آباد- تبريز و قزوين- رشت- آستارا خطوط حمل و نقل ريلي جديد كشور خواهند بود.

236 هزار ميليارد تومان هزينه جاري

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در بخش ديگري از سخنانش، هزينه هاي جاري دولت در سال آينده را 236 هزار ميليارد تومان عنوان كرد و گفت: اين هزينه ها در بخش هاي مختلفي صورت مي گيرد كه از جمله آن ها مي توان به اختصاص 72 هزار ميليارد تومان آن براي رفاه اجتماعي نظير كميته امداد، بهزيستي، صندوق هاي بازنشستگي و... اشاره كرد.

وي گفت: از موارد ديگر كه مي توان اشاره كرد، اختصاص 47 هزار ميليارد تومان هزينه هاي جاري به آموزش و پژوهش كه مورد تاكيد رهبري نيز قرار دارد، 40 هزار ميليارد تومان آن به بحث هاي دفاعي و امنيتي و 21 هزار ميليارد تومان آن به بحث درمان و سلامت است.

Powered by Tetis PORTAL