چهارشنبه 22 آذر 1396 16:43:13

13 دي 1395 16:45:37
رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در گفت و گوي زنده تلويزيوني،‌ جزئيات رشد در بخش‌هاي مختلف اقتصادي را تشريح كرد
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور اعلام كرد: كميسيون تلفيق بودجه مجلس كليات لايحه بودجه سال 1396 را تصويب كرد.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه،‌ دكتر محمد‌باقر نوبخت كه در در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه دو شركت كرده بود،‌ گفت: نمايندگان مجلس همچنين نظردولت در خصوص هدفمندي يارانه ها را تصويب كردند و بار 88 هزار ميليارد توماني اضافه شده بر دولت، در تعيين قيمت خوراك پالايشگاه ها، را با پيشنهاد ما برداشتند.
 وي با بيان اينكه  رشد اقتصادي پيش بيني شده براي سال آينده 7/7 درصد است،‌ افزود: رشد اقتصادي شش ماهه امسال با احتساب نفت 6/5 درصد و بدون محاسبه آن 4/5 درصد بود و رشد اقتصادي بخش كشاورزي در همين مدت 6 و صنعت 9 درصد بود.
دكتر نوبخت به افزايش 19 درصدي توليد گندم، 60 درصدي توليد چاي ، 71 درصدي توليد دانه هاي روغني و 18 درصدي توليد شلتوك و برنج در نيمه اول امسال در مقايسه با سال گذشته اشاره كرد و افزود: درزمينه توليد خودروهاي سواري نيز در همين مدت 37 درصد، وانت 23 درصد و اتوبوس و ميني بوس 17 درصد افزايش توليد داشتيم.
 وي گفت: در نيمه اول امسال همچنين توليد لاستيك 14 درصد و يخچال فريزر 16 درصد افزايش يافت.
 دكترنوبخت افزود: امسال براي فعال كردن 19 هزار واحد صنعتي غير فعال ، 13 هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت شد.
 وي درخصوص رشد بخش ساختمان گفت: اگر چه در نيمه اول امسال رشد منفي 10 درصدي در بخش ساختمان داشتيم اما قيمت مسكن در حال حركت به سمت نرخ تورم است و اين براي سرمايه گذاران اميد بخش است.
 رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: امسال 32 هزار ميليارد تومان به صورت نقد ، اسناد خزانه و اوراق مشاركت به پيمانكاراني كه از دولت طلب داشتند پرداخت شد.

700 ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي
 دكترنوبخت با اشاره به اينكه از سال 92 تا ابتداي دي 94 ، 5 ميليارد و 700 ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي در 113 طرح صورت گرفت گفت: پس از برجام و دريك سال گذشته بيش از 11 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در كشور صورت گرفته كه ْآثارش در آينده مشخص خواهد شد.
 وي رشد منفي 18 و نيم درصدي در سرمايه‌گذاري داخلي را در سال قبل يادآور شد و افزود: با اقدامات دولت اين رشد به منفي 8 درصد در شش ماه اول امسال كاهش يافت.
 رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، نظام بانكي كشور را داراي مشكل دانست و گفت: سرمايه اوليه بانك ها كم است و در سال‌هاي اخير افزايش سرمايه دولت در آنها صورت نگرفته و مطالبات معوقه بانك ها هم مزيد بر علت شده است.
 معاون‌رئيس‌جمهور افزود: دولت از دو مسير پرداخت بدهي هايش به بانك ها از طريق اوراق بدهي و افزايش همزمان سرمايه بانك ها در حال تقويت بانك‌هاي كشور است.
 وي با اشاره به 50 هزار ميليارد تومان درآمدهاي دولت از محل هدفمندي يارانه ها گفت: با كسورات قانوني اين مبلغ به 21 هزار ميليارد تومان كاهش مي‌يابد و با اضافاتي كه دولت از محل‌هاي مختلف به اين منابع دارد سالانه 42 هزار ميليارد تومان يارانه به خانواده ها پرداخت مي‌كند.

يارانه هيچ نيازمندي قطع نمي‌شود
 دكتر نوبخت با اشاره به تصويب ادامه طرح هدفمند‌كردن يارانه ها در مجلس به همين صورت افزود: بر اساس مصوبه مجلس دولت هر ساله بايد در لايحه بودجه سنواتي منابع درآمدي و هزينه‌هاي طرح هدفمندي يارانه ها را لحاظ كند.
 وي تصريح كرد: يارانه هيچ فرد نيازمندي در كشور قطع نخواهد شد.
 دكترنوبخت افزود: رئيس جمهور به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه اخطار كرده است كه حقوق كاركنان دولت هر ماه پيش از پايان ماه به آنان پرداخت شود و حتي براي يك روز به ماه بعد نيفتد كه از دي ماه اينگونه خواهد شد.
 رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور همچنين نرخ ارز در بازار را واقعي ندانست و گفت: برخي صادركنندگان به دنبال افزايش قيمت دلار هستند در حالي كه با افزايش قيمت دلار همه سياست‌هاي كنترلي دولت و افزايش توليد كشور به هم مي‌خورد.
وي افزود: دولت به هيچ وجه به خاطر تامين ريال مورد نيازش نرخ دلار را افزايش نمي‌دهد و از نظر دولت بسيار مهم است كه پول ملي كشور تقويت شود.

Powered by Tetis PORTAL