چهارشنبه 22 آذر 1396 16:42:26

30 آذر 1395 9:11:32
دكتر نوبخت: انقلاب اسلامي تفكري به دور از تفكرات غربي ارائه كرد

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: امام خميني(ره) با پايه گذاري انقلاب اسلامي يك تفكر سوم و به دور از تفكرات رايج غربي ارائه كردند.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكترمحمدباقر نوبخت در مراسم گراميداشت سي و هفتمين سالگرد شهادت آيت‌الله محمد مفتح امروز 29 آذر در دانشگاه تهران با اشاره به نامگذاري اين روز از سوي حضرت امام خميني(ره) به هفته 'وحدت حوزه و دانشگاه' گفت: با پيروزي انقلاب اسلامي امام خميني (ره) در ميان تفكرات و ايده‌هاي آن روز تفكري را مطرح كردند كه با وجود ولايت فقيه و وجود مباني اسلامي تفكرات مدرنيته نيز وجود داشت كه به جمهوري اسلامي ختم مي‌شد.

وي افزود: در قرن بيستم تفكرات غربي به صورت نظامي با يكديگر تقابل كردند و در دو صف متفقين و متحدين روبروي يكديگر قرار گرفتند كه اين دو تفكر در قرن بيستم هر كدام داراي ايدئولوژي خاص خود بودند، در قرن بيست و يك نيز شاهد بوديم جنگ سردي ميان اين دو تفكر آغاز شد كه هر كدام ادعاي پايان تاريخ با تفكرات خاص خود را داشتند و هر يك از آنها معتقد بودند كه اين تقابل تفكرها منجر به پيروزي يك تفكر مي‌شود.

دكتر نوبخت با بيان اينكه انقلاب اسلامي تفكري به دور از تفكرات غربي ارائه كرد اظهار داشت: امام خميني(ره) با پايه‌گذاري انقلاب اسلامي يك تفكر سوم و به دور از تفكرات رايج غربي ارائه كردند و در حالي كه درآن روز همه معتقد بودند كه تفكر سومي در جهان وجود نخواهد داشت اما حضرت امام (ره) با بنيانگذاري انقلاب اسلامي اين پيام را به دنيا دادند كه تفكر انقلاب‌اسلامي يك رويداد جديد در جهان است. در ابتدا اين تفكر جدي گرفته نمي‌شد اما به مرور زمان غربي‌ها متوجه ويژگي‌هاي اين تفكر انقلابي شدند.

وي با اشاره به تفكر انقلاب اسلامي و ارائه اين تفكر توسط انديشمندان مانند شهيد مطهري و شهيد مفتح تصريح كرد: در ابتداي انقلاب اگر هر نظريه‌اي مطرح مي‌شد برخي افراد سعي مي‌كردند آن نظريه را با تفكرات غربي تطبيق دهند اما با ارائه تفكر اسلام توسط امام خميني(ره) نشان داده شد كه مي‌توان تفكر سومي نيز ارائه كرد كه در مقابل تفكرات غربي قرار مي‌گرفت.

معاون رئيس‌جمهور تصريح كرد: بزرگاني مانند شهيدان مطهري و مفتح و مرحوم دكتر شريعتي از پرچمداران تبيين و ارائه اين تفكر به جامعه بودند و به جهت همين روشن‌ فكري‌ها و ارائه نظرات اسلام بود كه گروهك‌هايي مانند منافقين و گروهك فرقان اين مغزهاي پاك را هدف قرار مي‌دادند و مي‌دانستند چه افرادي را بايد به شهادت برسانند.

دكتر نوبخت در پايان با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه و مباني اين تفكر اظهار داشت: اين تفكر به عنوان پايگاه اسلام و مباني فقهي با دانشگاه به عنوان پايگاهي مدرنيته و با علم روز دست به دست هم مي‌دهند و يك تفكر انقلابي است. امام خميني(ره) با شهادت شهيد مفتح اين روز را به نام وحدت حوزه و دانشگاه معرفي كردند كه ثمرات اين وحدت قطعا در جامعه مثمرثمر خواهد بود.

Powered by Tetis PORTAL