چهارشنبه 22 آذر 1396 16:43:36

22 آذر 1395 12:7:1
رييس سازمان برنامه و بودجه كشور: ۹۳۰ هزار فرصت شغلي در سال 1396 ايجاد خواهد شد

دكتر محمد باقر نوبخت با حضور در برنامه تلويزيوني«نگاه يك» گفت: دولت در بودجه سال آينده اعتبار ويژه‌اي براي اشتغال در نظر گرفته است، در همين راستا طرحي يك فوريتي به مجلس شوراي اسلامي تقديم كرده است كه در صورت تصويب نهايي مبلغ ۱.۵ ميليارد دلار از منابع صندوق ذخيره ارزي براي اشتغالزايي در روستاها و جلوگيري از مهاجرت روستائيان به حاشيه شهرهاي بزرگ اختصاص خواهد يافت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، معاون رئيس‌جمهور گفت: در سال جاري ۷۰۰تا۷۵۰ هزار فرصت شغلي در كشور ايجاد شد اما با توجه به افزايش شمار جمعيت فعال كشور و ورود يك ميليون و۲۵۰ هزار جوياي كار جديد همه افراد موفق به كسب فرصت شغلي مناسب نشدند.

وي خاطرنشان كرد: علاوه‌براين، مبلغ يكهزار ميلياردتومان نيز صرفا براي اشتغالزايي پيش‌بيني شده است، همچنين پيشنهاد شده تا مبلغ يك ونيم ميليارد دلار براي حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان به منظور جذب و اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي در سال 1396اختصاص يابد.

 رئيس سازمان برنامه و بودجه‌ افزود: دولت امسال خروج ۹۰ هزار خودروي فرسوده را در دستور كار خود داشت و تاكنون ۳۴ هزار دستگاه را از گردونه فعاليت خارج كرده است، اما همچنان مشكل آلودگي هوا آزار‌دهنده است،‌ بنابراين دولت براي مقابله با مشكل آلودگي هوا،‌ دو طرح مقابله با ريز‌گردها و برقي‌كردن خودروها و موتور سيكلت ها را در دستور كار خواهد داشت.

 تخصيص مناسب براي طرح‌هاي عمراني با پيشرفت فيزيكي بالا

وي تاكيد كرد؛عزم دولت براي بودجه‌ريزي تخصيص قطره چكاني به همه طرح ها نيست بلكه دولت تلاش مي‌كند با تخصيص مناسب طرح هاي داراي پيشرفت فيزيكي، تكميل و راه‌اندازي شود تا مردم شيريني آن را احساس كنند.

 معاون رئيس‌جمهور در پاسخ به برخي انتقادات مبني براينكه بسته شدن بودجه پيش از تصويب نهايي برنامه ششم چگونه امكانپذير شده است گفت:آنچه كه دولت تحت عنوان برنامه ششم به مجلس تقديم كرده است برپايه سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري است و لذا هرچند اين برنامه در مجلس به تصويب نرسيده است اما بودجه 1396 برپايه همين رويكردها طراحي شده است.

وي در ادامه گفت: براساس آنچه كه در كميسيون هاي مجلس بر روي برنامه ششم انجام شده است برنامه تقديمي دولت تغيير چنداني نكرده است در عين حال اگر در صحن علني نمايندگان محترم تغيير خاصي در برنامه ششم اعمال كنند مي توانند آن را در بودجه اعمال كنند چراكه همين مجلس است كه برنامه ششم و بودجه ۹۶ را تصويب مي‌كند.

دكترنوبخت در پاسخ برخي ابهامات مطرح شده در زمينه همخواني بودجه با سياستهاي كلي اقتصاد مقاومتي گفت: سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي در مجموع ۲۴ بند است كه در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در قالب ۱۲ برنامه طراحي شده و وظايف تمام دستگاه‌هاي اجرايي دقيقا مشخص شده است.

تقويت توان ملي يكي از تكاليف دولت است

دكترنوبخت تقويت توان توليد ملي را يكي از تكاليف دولت در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي عنوان كرد و افزود:در همين راستا ۷۵۰۰ واحد توليدي نيمه فعال شناسايي شده است ضمن اينكه برخي واحدهاي توليدي نيمه‌كاره غير فعال و واحدهاي راكد شناسايي شدند.

وي در ادامه گفت: تاكنون ۱۷ هزار واحد توليدي ۱۱تا ۱۲ هزار ميليارد تومان تسهيلات دريافت كرده‌اند كه ميزان اشتغال جديد ايجاد شده اين واحدها و همچنين مشاغل موجود حفظ شده آنها قابل محاسبه است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالي درخصوص افزايش وابستگي بودجه به نفت در سال آينده با اشاره افزايش توان توليد نفت كشور بعد از برجام گفت :سال گذشته فقط امكان صادرات يك ميليون بشكه نفت در كشور وجود داشت كه اين ظرفيت بعد از لغو تحريم هاي ظالمانه امروز به بيش از ۲.۸ ميليون بشكه افزايش يافته است، آيا نبايد از اين ظرفيت براي صادرات استفاده كرد.

وي افزود: درهمين حال براي ارتقاي توان تامين مالي طرح هاي عمراني و جلب مشاركت غير دولتي در اجراي طرح‌هاي عمراني برنامه‌ريزي شده است تا بخشي از اعتبارات عمراني با سپرده گذاري در بانك‌ها و جلب مشاركت آنها تخصيص يابد و زمينه براي واگذاري طرح ها به بخش خصوصي فراهم شود.

دكتر نوبخت گفت: كساني كه سرمايه‌گذاري را فقط روي هم گذاشتن آجرها و يا تسطيح زمين مي دانند بايد بدانند كه بوجه‌هاي اختصاص يافته براي آموزش و تحقيقات نيز سرمايه‌گذاري است.

وي درادامه به ديگر بندهاي هزينه‌اي بودجه اشاره كرد و افزود: رقم پيش‌بيني شده براي بودجه آموزش و تحقيقات در لايحه بودجه 1396 مبلغ ۴۷ هزارو ۵۰۰ ميليارد تومان است كه اين بودجه به هيچ وجه  نه تنها  هزينه نيست بلكه سرمايه‌گذاري است .

معاون‌رئيس‌جمهور تاكيد كرد: بودجه با توجه به واقعيت‌هاي موجود طراحي شده است و هم‌اكنون با تلاش‌هاي انجام شده كشور هرآنچه كه ظرفيت توليد و صادرات نفت‌ دارد انجام مي دهد و وجه آن ‌را دريافت مي‌كند اما اگر هم مشكلي حادث شد كه البته بعيد است امكان بازنگري وجود دارد و تلاش مي‌كنيم كشور را با سربلندي اداره كنيم.

دكترنوبخت در ادامه با اشاره به ادامه پرداخت يارانه در سال آينده گفت:آنچه كه در تبصره ۱۴ لايحه بودجه آمده است پرداخت يارانه به كساني كه نيازمند دريافت آن هستند، ادامه خواهد يافت.

وي گفت: تاكنون يارانه ۳.۸ ميليون نفر قطع شده است و به اعتقاد ما دارندگان درآمد ۳ ميليون توماني به ويژه در شهرهاي بزرگ ثروتمند محسوب نمي‌شوند.

رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مصوبه دولت براي تغيير واحد پولي از ريال به تومان گفت: اين اقدام در چارچوب اصلاح ساختار نظام بانكي است. ضمن اينكه محاسبات روزمره مردم مدتهاست كه به ريال نيست .


Powered by Tetis PORTAL