چهارشنبه 22 آذر 1396 16:38:36

16 مهر 1396 11:44:28
با حضور سرپرست وزارت علوم؛ دومين نمايشگاه دستاوردهاي آموزش عالي در حوزه مديريت سبز در سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد

دومين نمايشگاه دستاورد‌هاي اجرايي دانشگاه ها، موسسات آموزشي، پژوهشي و پارك‌هاي علم و فناوري در حوزه مديريت سبز با حضور سيد ضياء هاشمي سرپرست وزارت علوم، ‌تحقيقات و فناوري و دكترعيسي كلانتري رئيس سازمان محيط زيست در محل اين سازمان افتتاح شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه؛ در اين نمايشگاه كه همچنين چند تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، معاونين و روساي دانشگاه‌ها حضورداشتند، از دستاورد‌هاي اجرايي ۳۹ دانشگاه پژوهشگاه و پارك علم و فناوري در حوزه انرژي‌هاي نو صرفه‌جويي و بهره‌وري در مصرف آب، انرژي و حفاظت از محيط‌زيست رونمايي شد.

اين نمايشگاه چهار روزه با هدف معرفي و ارائه دستاوردهاي دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي ايران در حوزه مديريت سبز با هدف به صفر رساندن مصرف انرژي و آلودگي محيط در واحدهاي علمي و دانشگاهي برگزار مي‌شود.

دكترمحمدرضا واعظ‌مهدوي، معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه در مراسم افتتاح اين نمايشگاه يادي از مرحوم حسين عظيمي به عنوان پدر توسعه كشور گفت: ايشان معتقد بودند كه توسعه به 10 نهاد به عنوان مبنا نياز دارد، ‌نهادهايي مانند،‌علم و پژوهش،‌ قانون،‌ زيرساخت‌هاي اجتماعي،‌ فرهنگ كار و ...و براي حركت به سمت توسعه و پايداري بايد اين نهادها را در كشور شكل دهيم. نهادهاي صرفه‌جويي انرژي، بهينه‌سازي مصرف و حفاظت از محيط‌زيست در جهت توسعه پايدار نيز در زمره همين نهادهاي زمينه‌ساز توسعه به شمار مي‌روند.

وي بر عدم كفايت راهبردهاي اصلاح متغيرهاي اسمي و قيمتي براي حل مشكلات توسعه و توليد در كشور تاكيد كرد.

معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه با تشكر از دانشگاه‌هاي فعال در زمينه علم و پژوهش گفت: در راستاي ايجاد مديريت سبز با كمك مراكز آموزشي چهار هدف با محوريت جمع‌آوري و استحصال‌آب باران، ‌استفاده از انرژي خورشيدي و باد،‌ تصفيه فاضلاب و اصلاح موتورخانه‌ها درنظر گرفته شد و خوشبختانه هم‌اكنون به جايي رسيده‌ايم كه دانشگاه‌ها  در بخش‌هاي مختلف در استفاده از اين چهار هدف به پيشرفت‌هاي خوبي دست‌ يافته‌اند.

واعظ‌مهدوي افزود: با توجه به اينكه شاخص‌هاي مديريت سبز در سطح ملي توسط دانشگاه شيراز تنظيم و به تصويب رسيده‌ است. اميدواريم سال آينده در چنين جلسه‌اي جايزه مديريت سبز واحد‌هاي دانشگاهي كشور را به دانشگاه‌هايي كه در زمينه مديريت سبز موفق‌تر بوده‌اند،‌ اهدا كنيم.

وي با ابراز اينكه توان و ظرفيت بالاي در دانشگاه‌ها نسبت به اين موضوع وجود دارد گفت: اميدواريم بتوانيم فرهنگ  به كاهش مصرف، مديريت انرژي و مديريت سبز را كم‌كم در جامعه ايجاد كنيم.

سيد ضياء هاشمي سرپرست وزارت علوم هم در اين مراسم با بيان اينكه اقدامي كه در‌حال‌حاضر در حوزه مديريت سبز انجام شده،‌ نمادي از نقش‌آفريني دانشگاه‌ها در عرصه اجرايي و مديريتي است، افزود: بدون هم‌افزايي و مشاركت همه ذي‌نفعان اين پروژه‌ها به نتيجه نمي‌رسد و اينكه سازمان برنامه و بودجه كشور به موضوع مديريت سبز ورود پيدا كرده و به اجراي پروژه‌ هاي دانشگاهي اعتماد كرده است،‌نشان از اهميت اين موضوع دارد.

وي يكي از برنامه‌هاي وزارت علوم را همكاري سازمان برنامه و بودجه با اين وزارتخانه و ‌مراكز پژوهشي‌ و دانشگاه‌ها‌،‌ پارك‌هاي علم و فناوري براي تدوين دستور‌العمل مديريت سبز عنوان كرد.

عيسي كلانتري،‌ رئيس‌سازمان محيط‌زيست نيز يكي از سخنرانان اين مراسم بود كه با  ياد مجدد مرحوم حسين عظيمي به سابقه 5 سال همكاري ايشان يه عنوان مشاور وزير كشاورزي اشاره و تاكيد كرد: مرحوم دكتر عظيمي حفظ حقوق نسل‌هاي آينده را  در زمره پايه‌هاي اصلي توسعه پايدار مي‌دانست و غفلت از اين حقوق را عامل نابودي تمدن بشر در آينده تلقي مي‌كرد.

وي همچنين با  ابراز خرسندي از ورود جامعه دانشگاهي به مساله محيط‌زيست و محيط سبز گفت:  بيش از 30 درصد از آلودگي شب‌هاي شهر تهران ناشي از كاميون‌هايي با بيش از 10 سال عمر است كه شبانه وارد شهر شده و قبل از طلوع خورشيد خارج مي شوند.دانشگاه‌ها بايد در بررسي مسائل مربوط به مديريت سبز به منابع آلوده‌كننده هم توجه كنند.

رئيس‌سازمان محيط‌زيست با بيان اينكه در موضوعاتي مانند،‌ فرسايش خاك،‌ تخريب منابع ژنتيكي،‌ تخريب منابع گياهي و استفاده بي‌رويه از آبهاي كشور مقام نخست را بين تمام كشورهاي جهان داريم،‌ افزود: محيط‌زيست كشور،‌ آلوده و در معرض نابودي است.

در اين نمايشگاه 38 دانشگاه و مركز پژوهشي آخرين دستاوردهاي خود را در حوزه مديريت سبز به نمايش مي‌گذارند.

اين نمايشگاه از ۱۵ تا ۱۸ مهر با مشاركت وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه كشور برپاست.

Powered by Tetis PORTAL