چهارشنبه 22 آذر 1396 16:44:13

19 دي 1395 14:21:32
بازديد رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور از چندين طرح اقتصادي استان بوشهر

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور روز پنجشنبه به استان بوشهر سفر كرد و طرح‌هاي عمراني در دست اجرايي اين استان ازجمله طرح تحول كشاورزي در دشتستان، شركت صدرا، منطقه ويژه اقتصادي و دهكده گردشگري بوشهر مورد بازديد قرار داد.

به گزارش ‌روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه دكتر محمدباقر نوبخت در بدو سفر يك روزه خود به استان بوشهر در جمع خبرنگاران گفت: پيش‌بيني ما اين است كه سالانه 734هزار ميليارد تومان در كشور سرمايه‌گذاري انجام شود تا بتوانيم تا پايان برنامه ششم نرخ بيكاري تك رقمي در كشور ايجاد شود.

وي افزود: براساس برنامه ششم توسعه كه از سال 1396 آغاز مي شود 950هزار فرصت شغلي بايد دركشور ايجاد شود.

وي تصريح كرد:در همين راستا در بودجه سال 96 بالغ بر يك‌هزار ميليارد تومان براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد اختصاص داده شده است.

دكترنوبخت يادآورشد: البته اشتغال تنها با برنامه‌هاي خاص و ويژه نمي‌تواند توسعه پيدا كند بلكه افزايش سطح اشتغال از طريق افزايش سرمايه گذاري انجام مي‌شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: افتخار بنده به جهت جايگاه حقوقي اين است كه معين استان بوشهر هستم به همين دليل در توزيع اعتبارات استاني در بودجه سال 1396و در ارتباط با برنامه ششم وظيفه و مسئوليت ويژه‌اي نسبت به اين استان دارم.

شركت صنايع دريايي ايران (صدرا) نمادي از اقتصاد مقاومتي است

رئيس سازمان برنامه و بودجه همچنين درحاشيه نشست با مسئولان شركت صدرا در جمع خبرنگاران گفت: در يكسال گذشته در قالب فعاليت ستاد تدابير ويژه اقتصادي دولت، تراز مالي شركت صدرا(صنايع دريايي ايران) از منفي 9هزار ميليارد ريال به مثبت 4هزار ميليارد ريال رسيد.

دكتر نوبخت افزود: شركت صنايع دريايي ايران (صدرا) نمادي از اقتصاد مقاومتي است كه در كمتر از يكسال نيروي انساني اين شركت از 500 نفر به بالاي دوهزارو 500 نفر رسيده است.

وي بيان كرد: دستيابي به اين مهم بيانگر اين است كه كشور مي‌تواند در جهت خودكفايي و افزايش سطح اشتغال و توليد به‌خوبي گام بردارد.

معاون ‌رئيس‌جمهور اظهار داشت: ايران با كمك فرزندان خود و همه ظرفيتي كه دارد مي تواند در چارچوب اقتصاد مقاومتي در سطح بين المللي به جايگاهي برسد كه شايسته مردم ايران زمين است.

استفاده از تمام ظرفيت‌هاي دولت براي ارتقا توليد ملي

دكتر نوبخت در نشست با مسئولان شركت صدرا در بوشهر هم گفت:دولت در راستاي ارتقا توليد ملي كشور از همه ظرفيت هاي موجود استفاده و از هيچ تلاشي در اين زمينه دريغ نخواهد كرد.

وي افزود: بروز و ظهور ظرفيت‌هاي كشور نيازمند برنامه مدون و بودجه است كه در سازمان برنامه و بودجه كشور از اين دو عنصر مهم برخوردار هستيم.

معاون رئيس جمهور اظهارداشت: شركت صدرا با استفاده از توان متخصصان داخلي ظرفيت هاي فراواني دارد كه در اين راستا خود را موظف به همكاري با آن مي‌دانيم.

اجراي طرح تحول كشاورزي دشستان

در اين سفر همچنين دكتر نوبخت در جريان بازديد از طرح پايلوت اصلاح شيوه نوين آبياري بخش آبپخش دشتستان با اشاره به اينكه طرح تحول كشاورزي شهرستان دشتستان بوشهر با اعتبار يكهزارو 680ميليارد تومان به مدت 10سال اجرا مي‌شود،افزود: با اجرايي شدن طرح تحول كشاورزي دشتستان 21هزار فرصت شغلي ايجاد و درآمد ناشي از فعاليت كشاورزي در اين شهرستان نيز 10برابر افزايش خواهد يافت.

وي يادآورشد:جمهوري اسلامي ايران از ظرفيت هاي زيادي براي توسعه ملي برخوردار است كه دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتي مورد به مورد آنها را شناسايي و بررسي و با همكاري ارگان‌هاي مختلف ، مجلس و بخش خصوصي عملياتي مي‌كند.

وي ادامه داد: در برنامه ششم توسعه كه از سال 1396آغاز مي‌شود بر استفاده صحيح و حفظ منابع آبي تاكيد ويژه شده است و در بودجه سال آينده نيز بودجه خوبي براي اين منظور اختصاص مي‌يابد.

تخصيص  100درصدي اعتبارات سفر رئيس جمهوري به بوشهر

معاون رئيس جمهور درحاشيه بازديد از خروجي دوم بوشهر نيزگفت: دولت نسبت به تعهدات سفرهاي استاني پايبند است و برهمين اساس 100درصد اعتبار مصوبات سفر ديماه سال 1393 هيات دولت به استان بوشهر تخصيص خواهد يافت.

وي افزود: باتوجه به شرايط شبه جزيره‌اي بودن بوشهر ايجاد خروجي جديد در راستاي تقويت پدافند غيرعامل و كاهش بار ترافيكي يكي از مطالبات مسئولان اين استان بود كه به‌عنوان يكي از مصوبات سفر تصويب شد.

طرح راه آهن بوشهر اجرايي مي‌شود

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه در بازديد از منطقه ويژه اقتصادي بوشهر گفت: با توجه به اينكه 15 درصد اعتبارات طرح راه آهن بوشهر به صورت ريالي تامين و مابقي در قالب طرح فاينانس پرداخت مي‌شود، اين طرح و اتصال آن به مركز كشور اجرايي خواهد شد.

وي افزود: طول راه آهن بوشهر نسبت به طرح تدوين شده، افزايش يافته كه پس از بررسي و اصلاح اعتبار آن در كميسيون ماده تخصصي در سازمان برنامه و بودجه مصوب مي‌شود.

دكتر نوبخت دامه داد: براي تخصيص 15 درصد اعتبارات ريالي طرح راه‌آهن بوشهر در ستاد اقتصاد مقاومتي استان بوشهر اين مهم مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وضعيت اعتباري كشور بهبود يافته است

دكتر نوبخت همچنين در نشست ستاد مقاومتي استان بوشهرگفت: 580 هزار ميليارد ريال اعتبار سرمايه‌اي در سال 1395 مصوب شد كه اين اعتبار در بودجه سال 1396 به 627 هزار و 200 ميليارد ريال افزايش يافته است.

وي افزود: افزايش اعتبار توازن منطقه‌اي از پنج هزار و 340 ميليارد ريال به پنج هزارو 660 ميليارد ريال نيز از ديگر مزيت‌هاي بودجه سال آينده است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه يادآور شد: با افزايش اخير قيمت نفت، وضعيت اعتباري كشور بهبود يافته است و توانستيم در انجام تعهدات خود گامهاي اساسي برداريم.

وي بيان كرد: رشد اقتصادي در سايه سرمايه‌گذاري بخش دولتي و خصوصي امكان‌پذير است كه اين مهم بايد انجام شود.

Powered by Tetis PORTAL