چهارشنبه 22 آذر 1396 16:46:50

7 خرداد 1396 9:12:31
توضيحات رئيس‌سازمان برنامه و بودجه درباره تسهيلات ويژه اشتغال در روستاها

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در حاشيه جلسه هيأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار كرد: ديروز لايحه پيشنهادي دولت براي استفاده از 1.5 ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي براي تسهيلات ويژه اشتغال در روستاها در مجلس محترم مطرح و خوشبختانه با اكثريت قوي تصويب شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه ،‌دكتر محمدباقر نوبخت گفت: مجلس جزئيات آن مورد بحث قرار داد و به جهت ابهاماتي كه در ماده يك وجود داشت قرار شد مجدداً در كميسيون برنامه و بودجه آن را بررسي كنيم و هفته آينده بتوانيم براي رسيدگي كامل در مجلس به نتيجه مناسب دست پيدا كنيم تا اقدامات اجرايي براي افزايش اشتغال در روستاها را انجام دهيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه اگر در دولت آينده باشيد برنامه‌تان چيست، تصريح كرد: اين صحبت من را به ياد كانديداهايي مي‌اندازد كه براي ثبت‌نام به وزارت كشور مي‌رفتند و از آنها درباره دولت آينده‌شان پرسيده مي‌شد و اظهار نظر مي‌كردند.

معاون‌رئيس‌جمهور در پاسخ به سوالي درباره روند رأي‌گيري در انتخابات و اعتراضاتي كه در اين زمينه صورت گرفته است، خاطرنشان كرد: بخشي از آن ناشي از كميت قابل ملاحظه و افزايشي نسبت به انتخابات قبل بود. طبق گزارش وزير كشور تعداد صندوق‌ها در هر شعبه بيش از يك مورد بود ولي تعدادي كه در نهايت باقي ماند ناشي از الزامي بود كه وزارت كشور در جهت تأمين نظر شوراي نگهبان داشت. در سال‌هاي گذشته اگر كساني تا ساعت 12 شب باقي مي‌ماندند درب‌هاي شعبه بسته مي‌شد و از آنهايي كه حضور داشتند رأي‌گيري به عمل مي‌آمد اما در اين انتخابات نظر شوراي نگهبان اين بود كه اگر حتي به ساعت 12 و 1 دقيقه رسيديم رأي‌گيري انجام نشود. وزير كشور اين موضوع را مشروح در هيأت دولت توضيح دادند.

تلاش دولت براي تامين اقلام مورد نياز ماه رمضان

دكترنوبخت درباره برنامه دولت براي تامين اقلام مورد نياز مردم در ماه رمضان نيز گفت: دولت همانند سال هاي گذشته تلاش مي كند همه اقلام مورد نياز مردم براي نيازمندي هاي ويژه ماه مبارك رمضان را تامين كند و نظارت كافي بر قيمت ها داشته باشد.

وي ادامه داد: براساس اقداماتي كه هر فصل براي سبد غذايي خانواده هاي تحت پوشش و نيازمند انجام مي داديم، با توجه به اينكه قرار بود اين سبد غذايي ارديبهشت ماه تحويل داده شود اما براي اينكه شائبه انتخابات آن را مخدوش نكند آن را به بعد از انتخابات موكول كرديم و در روزهاي آينده اين سبد غذايي با اقلام بيشتر توزيع خواهد شد.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به پرسشي درباره برنامه دولت براي خروج از ركود مسكن براساس وعده هاي داده شده در مناظرات نامزدهاي انتخاباتي نيز گفت: آنچه درباره مسكن وعده شده، در چارچوب مصوباتي بود كه هيات وزيران داشت؛ در ارتباط با تكميل پروژه مسكن مهر دولت در سال گذشته هزار ميليارد تومان در نظر گرفته بود.

دكتر نوبخت افزود: دو مصوبه ديگر در دولت براي افزايش 100 هزار مسكن روستايي و مسكن حمايتي و اجتماعي داشتيم كه آن را با توجه به مصوبات، اجرايي خواهيم كرد.

وي درخصوص مستمري خانوارهاي تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي نيز افزود: براساس قانون بودجه امسال، مقرر شد ميزان مستمري اين خانواده ها به اندازه 20 درصد حداقل دستمزد شود؛ با توجه به اينكه حداقل حقوق و دستمزد در حد يك ميليون و 35 هزار تومان برآورد شد به طور متوسط نزديك به 180 تا 200 هزار تومان بايد افزايش مي يافت.

رئيس‌سازمان برنامه وبودجه ادامه داد: منبعي كه قانونگذار براي جبران سه برابر كردن مستمري ها تعيين كرد از محل يارانه هاست بنابراين هر مقدار تا رساندن به سقف 200 هزار تومان بايد از محل يارانه ها در نظر مي گرفتيم.

Powered by Tetis PORTAL